Autolla norjan läpi

Nikki91

Ollaan ajateltu ajaa Nordkapista alas Osloon ja tavoitteena olisi ajaa norjan kaikki hurjimmat tiet ja mahtavimmat paikat. Mitä kautta kannattaisi ajaa?

11

2388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiedä

      mitä kautta kannattaisi ajaa, mutta oletteko ajatelleet, minkä verran siitä kertyy kilometrejä?

      Sillä matkalla palaa litra jos toinenkin. Ja kuluu aikaa.

      • olekaan kys

        ymys kuluista,ajasta ja kilometreistä,taisit käsittää kysymyksen väärin


    • naurattaa

      reissuun eikä ole edes karttaa kun kyselee teitä?
      Varaa paljon rahaa sillä Norja on euroopan kallein maa ja sen huomaat. Pieni vinkki että mahdolisuuksia on kymmeniä mutta hanki kartta niin alkaa selvitä.

    • Nikki91

      Siis ollaan ajateltu mennä tietysti kesällä jolloin tiet ovat auki.

      • Ee6

        Ihmeellisiä vastauksia. Nikillä on aikaa ja rahaa , mikä soveltuu hyvin Norjan automatkailuun. Ohje lyhyesti: Lähe köröttelemään tietä E6 etelään ja sinkoile sieltä pienempiä teitä sivulle tarpeen mukaan. Kaikki norjalaiset tiet on haastavia. Ainakin norjalaisella ajotyylillä.


      • länteen.
        Ee6 kirjoitti:

        Ihmeellisiä vastauksia. Nikillä on aikaa ja rahaa , mikä soveltuu hyvin Norjan automatkailuun. Ohje lyhyesti: Lähe köröttelemään tietä E6 etelään ja sinkoile sieltä pienempiä teitä sivulle tarpeen mukaan. Kaikki norjalaiset tiet on haastavia. Ainakin norjalaisella ajotyylillä.

        Ennen Trondheimiahan siellä ei ole kovin montaa reittiä, mitä valita matkalla etelään. Trondheimin jälkeen pitää suunnata länteen lähemmäs merta. Sisämaassa on aika tavallista, vaikka mukavan näköistä sielläkin. Jostedaalsbreen ja Jotunheim on niitä korkeimpia paikkoja ja siellä on aika huimia teitä. Rannikolla on tietysti vierailun arvoisia paikkoja, esim. Molde, Ålesund, Bergen ja Stavanger, mutta kyllähän siinä saa rattia vääntää, jos noita kaikkia rupeaa katsatamaan.


    • matka-ajatelma

      Kuten tuossa jo oli vastattukin, pieneille sivuteille pitää poiketa ja niitä riittää. Parinkymmenen vuoden ajan siellä on koluttu, ei toki läheskään aivan joka vuosi. Silti paljon on näkemättä. Netistä löytyy ja kannatta etsiä. Kun haluatte kerralla kaiken kokea, niin aikaa pitää olla kyllä noin kolme kuukautta ja silti osa jää näkemättä. Hyvää ja antoisaa matkaa!

    • Matille KIITOS !

      Tavallisena turistina ajelin paljon.....!!

    • norjaan aikova
      • polkua

        Trollstigen on ihan hauska ajettava.


      • Mai 17
        polkua kirjoitti:

        Trollstigen on ihan hauska ajettava.

        Rv 258 ajaminen kohti Stryniä on ollut hienoin kokemus ennen kaikkea tietämättömyydestä edessä olevista maisemista.
        Koska tie on vissiin museoitu, Skjåkin puolella tie on sorapintainen ja - kas, Norjassa on selvästi vähemmän sorapintaisia teitä kuin täällä Härmässä.

        Geiranger ja Dalsnibba ovat aika lähellä Videsæteriä. Kun Videsæteristä laskeutuu Rv 15 myöden alas Atlantin tasolle, käy ilmanpaineen muutos korville rasittavaksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      215
      4118
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      65
      2624
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      393
      2381
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2313
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1541
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      516
      1323
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      95
      1306
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      56
      1287
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      75
      1253
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      125
      1176
    Aihe