Mistä vedenalaiskameroita?

kameranetsijä

Olen lähdössä sukeltelemaan Punaiselle merelle ja tahtoisin ottaa veden alta kuvia. Olen kuitenkin juuri ostanut itselleni kameran eikä siinä ole sellaista toimintoa että voisi veden alla ottaa kuvia. En siis haluaisi uutta kameraa joten onko mitään muuta keinoa hankkia/vuokrata halpaa kameraa jolla saisi edes pari kuvaa tästä hienosta kokemuksesta? pystyykö esim paikan päältä Egyptistä vuoraamaan/ostamaan halpoja kameroita? tai saako niitä jostain halvalla täältä suomesta?

5

4397

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • noita vaikka

      minkälaisia vedenalaisia kameroita (kertakäyttöisiä)myytävänä,tai käy kysymässä kameraliikkeistä

    • MarjutR

      Oli kummallakin nuorella Punaisella merellä mukanaan kertakäyttöiset vedenalaiskamerat, ihan Suomesta ostetut, ja yllättävän hyviä kuvia tuli!

      • kokemuksia.

        vedenalaisella kertakäyttökameralla oletut kuvat ovat olleet todella pettymys. Lisäksi kun niitä ei voi digikameran tavoin poistaa mitä ei tarvitse niin joudut teettämään kaikki kuvat, huonotkin.

        Ratkasin asian siten että canon ixukseen ostin aidon canonin mallikohtaisen vedenpitävän kotelon (maksoi singaporessa reilut 100e)

        Markkinoilla on myös halvempia vedenalaisia yleispusseja johon kameran voi laittaa.


    • snorklaaja

      En kanssa suosittele kertakäyttö kameroita.Kuvat ovat tosi epäselviä ja värittömiä.Lisäksi etsimen kautta oli tosi hankala katsoa,oikeastaan aika mahdotonta.Lisäksi kun on tottunut digikameran näyttöihin.Kuva on myös paljon suppeampi kuin digikameroissa.

      Ja kuten joku jo mainitsikin niin joutuu maksamaan kaikista kuvista,ja meille oli kuvat täydellinen pettymys.Veden alla ei valo tahdo riittää ja varsinkin sukellus syvyyksissä en usko että kertakäyttökameralla tule mitään.

      Nyt ostettiin uutta reissua varten digikamera Olympukselta,joka on vesitiivis.Maksoi 200e,mutta haluan saada ikuistettua myös vedenalaisen maailman.Jos tulee matkailtua paljon niin suosittelen ostamaan.meilläkin on hyvä digikamera jo ennestään,mutta tän vesitiiviin voi ottaa venereissulle ja rannalle muutenkin huolettomasti,ei tarvii pelätä hiekkaa ja vettä.
      Toi meidän kamera on vesitiivis vain 3m,mutta niitä on olemassa myös 10m tiiviitä.

      Niitä vesitiiviitä pusseja on,mutta kuinka hankala on pussin läpi kameraa käyttää ja kuinka tiivis pussi on syvemmällä.Siitä en osaa sanoa.

    • +++

      Useisiin tavallisiin ns. digipokkareihin on saatavana lisävarusteena vesitiivitä koteloita, jotka myös mahdollistavat kameran kaikkien toimintojen käytön. Osassa tulee myös veden alaista kuvaamista varten mukana tehokkaampi salamalaite.

      Esimerkkejä:
      https://www.simplyelectronics.net/subcat.php?cid=6&sid=62

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      187
      11458
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5459
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2727
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2375
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1851
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1815
    7. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      29
      1604
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      41
      1460
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1426
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      38
      1387
    Aihe