Hei matkailijat,olisiko kenelläkään vielä kokemuksia Tjäreborgin aikas uudesta kohteesta Koh Klangin saaresta ja sen ainoasta hotellista Islanda Villagesta?Joulukuussa olemme menossa yhdistelmämatkalle ja tästä kohteesta on kovin vähän tietoa missään..
Koh Klang- Islanda Village
elsu:)
4673
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hei,
Millainen paikka oli mielestäsi? Tai onko jollakulla muulla jo kokemuksia kyseisestä paikasta?
Hei, tulimme kyseisestä hotellista juuri Suomeen. Vietimme saarella toisen viikon lomastamme. Hotelli on siis uusi kohde ja tietoa siitä ei saa juuri mistään. Bungalowit ovat todellakin uusia ja puitteet ovat mahtavat. Altaalta ja porealtaalta näköala merelle ja jopa omalta terassilta.Tämän rauhallisempaa lomakohdetta on vaikea kuvitella, sillä meidän aikana oli 30 bungalowista vain neljässä asiakkaita, Bangokin tilanne oli vaikuttanut ja peruutuksia oli tullut.
Kyseistä kohdetta miettiessä kannattaa huomioida, ettei kulkeminen krabi towniin ole kauhean helppoa- hotellilla ilmainen kuljetus laiturille klo 10 ja takaisin klo 15.30, josta pitkähäntävene vie towniin, muulloin 7km matka laiturille maksullista että ravintoloita tai kauppoja ei saarella ole.Söimme hotellilla iltaisin ja muutamana päivänä olimme reissuissa.Hotelli ei ole halvimmasta päästä Thaimaan hintatasossa, joten se kannattaa ottaa huomioon.Paikallisesta oluesta sai maksaa nelinkertaisen hinnan kauppaan verrattuna. Palvelu oli mahtavaa ja hyvin yksilöllistä, kaikki tehtiin asiakkaalle mahdollisimman helpoksi. Henkilöstö ei kuitenkaan ollut niin kokenutta, että esimerkiksi laskut kannatti tarkistaa- sillä helposti tekivät virheitä..kaikki päivän aikana kun meni huoneen laskuun niin vahingossa yrittivät maksattaa joitain kahteen kertaan.
Tätä hotellia harkitessa kannattaa todella miettiä mitä lomaltaan haluaa, islandassa on rauhaa, aurinkoa ja laatua - ei niinkään biletystä, shoppailua, halpaa. Reissaaminen on kuitenkin hyvin mahdollista ja pikaveneellä pääsee melkein omalta parvekkeelta, mutta hintataso on huomattavasti korkeampi.
Tässä oli muutamia huomioita, vastaan mielelläni sillä itse olisimme kaivanneet tietoja, joita ei saanut edes matkatoimistosta.
Kiitos infosta!
Vielä jos saan tiedustella hotellin ravintolan hinnoista.. Minkä hintaiset pääruoat suurinpiirtein? Oliko ruoka hyvää, entä aamiainen?
Millainen ranta kohteessa oli? Käytittekö te maksullisia pikavenekyytejä? Satutko tietämään niiden hinnoista?
Kiitos kovasti jos jaksat vielä vastata näihin tiedusteluihin!!
Anteeksi vastauksen myöhästyminen, toivottavasti vielä ehtii. Ravintolasta siis,pääruokia sai 200bht ylöspäin johon lisättiin aina 17% palvelu- ja verolisää.Nämä eivät koskaan kuuluneet hintaan,vaan tulivat laskuun.Kahden hengen ruokailu oli siinä 1000bht molemminpuolin, mikäli otti alkupalaa/drinkkiä tai jälkiruokaa niin helposti hinta oli n.2000bht. Ruoka ja palvelu oli kyllä hyvää, ja kyllähän nämä hinnat häviävät Euro-maille aika helposti. Toki katukeittiössä saa 1/10 tähän hintaan, mutta se on tietysti valintakysymys.Olimme kyllä erittäin tyytyväisiä joka annokseen. Aamiainen oli myös hyvää, kuului hintaan ja sai valita muutamista vaihtoehdoista.Meille tarjoiltiin pöytiin, oli liian vähän ihmisiä buffetin pitoon. Ei tarvinnut lounasta tämän aamiaisen jälkeen:)
Tällä saarella ei ranta ollut kovinkaan hyvä, uima-allas sitäkin parempi ja rauhallinen. Olimme melkein aina ainoat..Pitkähäntäveneillä pääsi mm.railey-beachille 600bht menopaluu ja yksityisveneen hinta päiväksi oli n.1500bht, ja mikäli halusi vielä taksin jonnekkin päiväksi se oli noin 1000-2000bht,riippuu tietenkin matkasta.Hintoja kannattaa kyllä vertailla ja kysyä etukäteen, pitivät kyllä aina sopimuksesta kiinni.
Toivottavasti näistä on apua!