VKP radiossa ja city-lehdessä

kirjaroviot

oli radio rockin aamuohjelmassa tänään haastattelussa turun kaupunginkirjastosta joku vanhempi nainen. ohjelma lienee podkastinä kuunneltavissa vielä, jos kiinnostaa. aiheena vasemman käden polku-kirjan taannoinen sensuuri, kirjasensuuri muutenkin. vitsi mitä kuraa sen mamman suusta tuli ("saatananpalvonta on usein veteenpiirretty viiva, eikä näistä näe mistä on kyse"-tyylistä älyn riemuvoittoa), pistää miettimään millaisia ihmisiä oikein on vastaavilla paikoilla kaupungeissa muutenkin. typeryydellä ei ole rajaa. "a sucker is born every minute", kuten eräs anton laveyn suosikki siteeraus osuvasti meni.

citylehti näköjään tarttunut samaan aiheeseen viimeisimmässä numerossaan: http://www.city.fi/artikkeli/2000-luvun kirjaroviot/2821/

2000-luvun kirjaroviot
Lukeminen kannattaa aina. Mutta kirjoittaminen ei välttämättä.

Tappouhkauksia, sensuuria, vainoja, häiriköintiä ja oikeusjuttuja. Kirjailijan ammatti ei edelleenkään ole vaaraton. City listasi kymmenen kirjaa, jotka ovat järkyttäneet, inhottaneet, suututtaneet ja puhuttaneet 2000-luvulla.

Vasemman käden polku
Kirjailija: Tapio Kotkavuori
Syyte: Saatananpalvonta.
Puolustus: Kyseessä ei ole saatananpalvonta.
Tuomio: Sensuuri, kirjailijan tuomitseminen helvettiin.
Tapio Kotkavuori kuului satanismista ammentavan Setin Temppelin papistoon. Hän oli temppeliä johtaneen Yhdeksän Neuvoston jäsen, musta maagikko ja synkkä filosofi. Esikoiskirja kertoi vasemman käden polun teoriasta ja käytännöistä ja erityisesti neuvot rituaalien suorittamiseen saivat uskonnolliset piirit takajaloilleen. Kirjailija ja kustantaja saivat runsaasti tulikivenkatkuista postia, jossa heille toivotettiin iloista matkaa helvettiin. Turun kaupunginkirjasto kieltäytyi ottamasta kirjaa valikoimiinsa. Kirja oli ensimmäinen kirjaston ”sensuroima” kirja yli 20 vuoteen.

3

593

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olis kiva kuulla mitä tykkää

      Vois päätyä vaikka johki seurakuntansa videoon, olis aika helmi :)

    • wizard

      ihan klassikon elementtejä nämäkin.

      on näköjään muuten sitten runa raven press/edred.net saaneet tästä suomalaisesta helmestä versiota jenkkimarkkinoille. ei paha.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      66
      2382
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      65
      1115
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1077
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      77
      803
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      650
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      648
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      615
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      27
      571
    Aihe