CMYK-arvoja

tarvitsisin

Olisiko jollakulla antaa Cmyk-arvoja joistain usein käytetyistä väreistä (piirrosohjelmaa varten)? Esim. veren- ja joulunpunainen, havu- ja lehtivihreä, taivaansininen, auringonkeltainen, porkkana-oranssi ja perustummanruskea, mieluusti uncoated-arvoina.
Ihan vaikka noin-arvoista olisin kiitollinen, töissäni ei ole kysymys elämästä ja kuolemasta.

Tai löytyisikö näitä jostain netistä? Yritin googlettamalla löytää, mutta ainakaan minä en siinä onnistunut.

6

3766

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VäriSilmä 
    • kuvasta

      Avaa olemassa oleva kuva jollain kuvankäsittelyohjelmalla, esim Gimp ja siinä osoittimen tiedot sisältävä ikkuna niin se näyttää RGB-, HSV- ja CMYK-arvot ihan mistä kohtaa kuvaa haluat kun viet hiiren osoittimen sille kohdalle.

    • jeeeee.

      Kyseessä vain väriavaruus. Jos et osaa itse miettiä värejäsi, lopeta.

      Papukaijamerkki tolloimmasta kysymyksestä vuosiin.

      • ....

        Jos minulla ei olisi perjantaiyönä 3:n jälkeen muuta tekemistä kuin yrittää päteä suomi24:ssä asioissa joita en ymmärrä, niin harkitsisin kyllä jonkin muunkin kuin vain harrastusten lopettamista.

        Mene esittelemään papukaijamerkkejäsi tämän sivuston bb-palstalle, sieltä löydät tasoistasi seuraa. Ja jos värinhallinta kiinnostaa, niin Tiimarista löydät varmastikin puuvärejä halvalla.


    • litografi

      Kokemukseni viestintäalalla kertoo, että mainitsemasi värien nimet merkitsevät eri ihmisille eri värejä. Esim. verenpunainen voi yhdelle tarkoittaa helakkaa kirkasta valtimosta pulppuavaa verta (vaikka C0M100Y80K0), toiselle taas maksoittunutta tummaa verilammikkoa (vaikka C15M100Y100K10, siis uncoated)... ero on huikea. Unohda moiset värimääritykset, niin säästyt monelta sotkulta.

      Aivan kuten RGB-värit näkyvät eri näytöillä (ja katselutilan valaistuksilla) eri värisinä ja sävyisinä, myös CMYK-määritykset antavat erilaiset värit painomenetelmästä riippuen.

      Ohessa pari esimerkkiä:

      Sanomalehti --> alhainen maksimivärimäärä, kellanharmaa paperi suuri pisteenkasvu (so. rasteripiste leviää painettaessa) --> kuvantoisto on haalea, värit sammuneita yksityiskohtien toisto huono ja värien kohdistus epäterkka.

      Offset --> kiiltävällä taidepainopaperilla asiansa osaavien painajien toimesta saavutetaan hyvä sävyntoisto kohtuullisella pisteenkasvulla. Parhaiden paperien valkeus on ihailtavaa ja kyky ottaa vastaan väriä myös neliväripainatuksessa (märkää märälle) on ihailtavaa. Painojälki voi olla häikäisevän kaunis, jos prosessi on hallinnassa.

      Mustesuihkutulostin --> vaikka menetelmä on CMY tai CMYK, saattavat CMYK-värimääritykset aiheuttaa odottamattomia värimuunnoksia. Syy on se, että CMYK-määritykset ovat virtuaalisia kuvankäsittelyohjelman ikkunassa näkyviä arvoja. Matkallaan paperille värit kieppuvat RGB- ja CieLab-määritysten hullunmyllyssä mukaan liitettyjä väriprofiileja käyttäen tai ne hyläten.

      Parhaimmillaan osaava käyttäjä voi simuloida mustesuihkarillaan erilaisia painokoneita ja -papereita. Huonoimmillaan printtivedosten perusteella tehdyt värikorjaukset tuhoavat painotyön.

      Ja neuvo lopuksi:
      Hanki paperille painettu värikartta, joka vastaa tekemäsi työn tulevia olosuhteita: painomenetelmää ja paperilaatua. Tämmöiseltä kartalta voit koettaa arvioida väriprosenttien toistumista.

      Lue tämä linkki:
      http://www.volantis.fi/sivut/color-theory.html
      Asiallista tekstiä, lopussa hyvä ihonväriä koskeva vihjeistö (joka ei kyllä ratkaise kaikkia ihonväriongelmia, tietenkään).

      • lopuks CMYK:iin.

        En tiedä tarinan todenperäisyydestä varmuutta, kuulostaa pahasti, että voi olla tottakin.

        Lehtipainossa oli vanhempi reprotyyppi "opiskellut" kuvankäsittelyä. Oli jostain kaivanut keskimääräisen pohjoismaalaisen ihmisen CMYK-arvot esiin. Pultannut post it lapun monitoorin kylkeen ja teki sen mukaan.

        Kuulemma mielenkiintoisen näköisiä afroamerikkalaisten kuvia oli ollut lehdessä.

        En juurikään kommentoi asioita näillä palstoilla, tulee vaan veetuilua vastaan. Eikä hompussakaan tunnu välillä olevan mitään muuta kuin viisastelua.

        Nyt olen saanut neuvoteltua kaksi vuosisopimusta ensi vuodeksi. Niillä ei todellakaan elä, mutta pitää puskea....

        Hyvä kiitos siitä, että joku muukin Pro seurailee palstoja. Näissä hommissa tahtoo tulla vastaan itselläkin joskus utelemista, ihan kummallisista pikkujutuistakin. Ikuista opiskelua, hyvä sinällään, säilyypähän mielenkiinto, pian neljättäkymmenettä vuotta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      44
      3116
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1907
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1890
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      77
      1655
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1502
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1388
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      26
      1322
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1309
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      1135
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      108
      1120
    Aihe