risen hyökkäyksen edessä?ei rise ajattele muuta kuin herrojen palkkoja.laitetaan vartijoita ja lähityöntekijöitä pois, niin riittää herrojen ja erityissuunnittelijoiden palkkoihin rahaa.
Konnu ja Pelso
mahdollisia uhreja
3891
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Vaikuttaa siltä, että loputkin työikäiset ihmiset halutaan ajaa pois Pohjois-Suomesta.
valtiontalouden alueellistamista. Siirretään työtä maalta kaupunkeihin ja eteläsuomen suuntaan. Kyllä vankeinhoidon tila on menossa surkeaksi. Sääliksi käy niitä joilla ei ole muita vaihtoehtoja kun lähteä työn perässä etelään ja kaupunkeihin vankilapalkoilla. Paljonko nyt toistamiseen tehtäviin organisaatiouudistuksiin ja niiden suunnitteluihin on käytetty rahaa? Lakiuudistus jätettiin kokonaan resurssoimatta rahoituksen osalta. Tämä on suomen nykyinen om:n, vm:n ja risen osaamisen taso.
alas. Kolme neljästä vaihtoehdosta uhkaa lopettaa molemmat vankilat. Kokkoslinja voittaa. Maaseutu alas ja virat kaupunkeihin. Ei vankiluku putoa ja avolaitoksiin ei saada tarpeeksi vankeja. Ei nykyisilläkään perusteilla. Herätys rise!