Pihapiirissä on vanha aitta. Toimii osittain liiterinä ja osa on säilytystilana työkaluille. Olisko 4 x 8 metriä. Ensin on hara laudoitus, sitten päreet, ja huopa päällä. Aika tehnyt tehtävänsä ja vuotaa aikalailla ja pärret märkinä sekä laudoitus alkaa lahota. Kuitenkin runko on hyvässä kunnossa, joten mikä olisi käyttöön nähden viisain ja halvin ratkaisu uusia katto.
Katto aittaan
8
3771
Vastaukset
- pressut
päälle ja aina uusi päälle kun entinen lahoo.
- ei nyt
auta kuin purkaa huopa ja päreet pois, jos laudoituksesta olisi vielä ruoteiksi pellille niin hyvä, ellei niin vaihtoon vaan. Puuliiteri ei tarvitse aluskatetta, sehän on niin hyvin tuuletettu, tai ainakin pitäisi olla.
- TÄSSÄ.
..TEEN SINULLE TUOHIKATON.
IDIOOTTI VARMA VEDEN PITÄVYYS JA ON NÄTIN NÄKÖINEN KUN TULEE VUOSIA.
ITSELLÄNIKIN MUUTAMASSA MÖKISSÄ MAALLA.
..OKSATTOMASTA KOIVUSTA JA RANGAT MÄNNYSTÄ/KUUSESTA.
YHT,OTOT
[email protected] - sama vika
Jos siellä ei tarvitse asua, niin turha purkaa vanhoja pois välistä, ellet sitten pelkää laudoituksen olevan jo tiensä päässä. Uusi huopa päälle vaan. Toinen vaihtoehto laittaa joku profiilipelti. Hifistelijä vetäisi ensin tuuletusrimat, mutta eivät ne välttämättömät toisarvoiseen rakennukseen ole. Peltikatolta lumetkin liukuvat niin joutuisasti alas, ettei lumikuormasta ole pelkoa.
Jos laudoitus on jo liian laho, ei auta kuin purkaa kattotuoleihin saakka. Sitten oman maun mukaan joko umpilaudoitus ja huopa tai ruoteet ja pelti. Aluskatteen tarve riippuu siitä, haittaako peltikatosta tippuva kondenssivesi vai ei.- vara päre...
Tuota just miettinyt, että jos laittaa entisen päälle uudet huovat. Aitta on rakennettu joskus 40 luvulla, mutta veikkaan huopakaton olevan 60 luvulla laitettu. Ongelmahan on ne päreet. Kun kattohuopa on päreiden päällä,niin saumat alkaa ajan kanssa nousemaan ja se aiheuttaa niitä vuotoja. Aattelin, että voisi olla paras, kun ottaa entisen huovan pois ja miljoona kappaletta päreitä, vaikka aikaa meneekin. Käyttää sitten aluslaudoisa sen minkä voi ja laittaa koko katolle laudat. Nythän lautojen väli on jotain 20-30 cm. Tuo peltihän olis se paras, mutta hintaakin tulis aika paljon enempi, kuin huovalle.
- Teppo
Uusi pärekatto? Materiaali n 11 e/m2, töineen n 30 e/m2. Mies tekee n. 10 m2 päivässä. Talkoilla tuon kokoinen katto on valmis hetkessä.
Tästä yhteystiedot yhteen tekijään: www.suomenyrityshaku.fi/index.php?action=yrityskortti&id=301746
Pärenaulat vanhenee samaan tahtiin kuin päreetkin, eli ovat hyvin ruostuneet lähes poikki. Vanha katto lähtee lapiolla lykkimällä.
Museoviraston pärekatto-ohjetta voi ihmetellä tästä: www.nba.fi/tiedostot/f34758cb.pdf
Tai jos nykyaikaa haluaa, on "perinevaihtoehto" kolmiorimahuopakatto. Asennusohjeet Lemminkäisen kattosivuilta laatukatto.com. Silloin tosin pitää aluskatto rakentaa uusiksi.- sama..
Asun sattumoisin erään talomuseon lähellä ja siellä rakennettiin uusi ravintola, johon tuli pärekatto. Oli ihan mielenkiintoista seurata, kun pärehöylällä ajoivat päreitä ja naputtelivat katon.
Luultavasti paikkaan katon heti kun sattuu poutapäivä ja kesällä kolmiorimahuopakaton. Kun rakennus ei niin arvokas ole, mutta rimakatoissa on kuitenkin se vanhahtava vaikutelma.
- suoralla pellillä
Tekee sellaisen 3000 euroa kuitilla - jos itse olet vielä jeesaamassa ja kahvia keittelet.Potutkin olisi kiva syödä pari krt:aa päivässä.
Oikasemaanhan sen joutuu ja uudet otsalaudat pistämään.Päivä puolellaan ruoteisiin ja pellit
ottaa 1 päivän.
30 h x 40e/h= 1200
Profiilipelti reuna ja harjapellit ruuvit n.1200. Puutavara: koolaus ja ruoteet 34mm kk 500
mm n.250m ja otsalaudat 2krt. 65m = 325e
Yht:2725e - kate 275e - silleen suurinpiirtein.
Tehdäänkö kaupat - löytyykö yösijaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1135253
- 675054
- 904114
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753610Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv603198- 432791
- 152297
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️521914- 401790
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.371628