tein tänään netissä muutto ilmoituksen ja ilmoitin osoitteekseni poste restanten.
luin kuitenkin jostain että maistraatti ei hyväksyisi sitä osoitteeksi..
hyväksyykö ne vai ei?
eihän tääkään nykyinen osoite voi mun osoitteena olla kun täältä tänään lähden pois.
eli miten on nyt asia?
asunnottomuus, poste restante
10
8040
Vastaukset
- hyväksy
ihmisen osoite on se jos esim muuttaa ulkomaille floridaan puoleksi vuodeksi, voit siis pitää suomessa osoitteen poste restante,,kunnes tulet takaisin,,eihän maistraatti voi päättää missä asut vai asutko missään,,toinen juttu on sitten ne tuet, eli opintotuki asumistuki elatustuki,,et voi saada tukea tuohon osoitteeseen, sehän on kottaraisen pönttöä pienempi asunto,ei siihen voi silleen muuttaa kamojensa kanssa, siinä maistraatti on oikeassa vai?
- muuttaa pariksi viikoksi
kesämökkiin uuden talon muuttolupaa odotellessa. Maistraatti sanoi ei käy ja laki sanoo, että jos muuttoilmoituksen laiminlyö, niin sakkoa tulee.
- faktaa*
muuttaa pariksi viikoksi kirjoitti:
kesämökkiin uuden talon muuttolupaa odotellessa. Maistraatti sanoi ei käy ja laki sanoo, että jos muuttoilmoituksen laiminlyö, niin sakkoa tulee.
Asuinpaikka ja postiosoite ovat eri asioita. Itselläni on asuinkuntana Vantaa ja postiosoitteena Poste Restante Helsingissä.
Asuinpaikka tarvitsee olla ainakin viranomaisia (poliisi yms.)ja verottajaa varten, jotta tietävät mistä sinut suunnilleen voi tavoittaa tarvittaessa ja minkä kunnan veropiiriin kuulut.
sietä maistraatista.
Aikanaan vakuutusyhtiöstä kerottiin, ettei autovakuutusta myönnetä PR-osoitteeseen.
Postiluukku käy.- ööööööööööööööö
ethän sä siellä poste restantessa asu??
- sysmä
Mietin itse samaa eli jään asunnottomaksi tuossa ensi kuun alusta ja mietin juuri kuinka maistraatille asiasta ilmoitetaan. Majailen vaihtuvasti sukulaisilla ja ystävillä eli en tosiaan asu vakituiseen missään. MIten maistraatti tähän suhtautuu? Asumistukea en tietenkään saa, mutta muuten normaalit toimeentulotuet ilmeisesti?
- bpj
suhtautuu asiaan hyvin kielteisesti (juuri olin puhelimessa sinne). Maistraatille EI kelpaa poste restante, piti antaa kaverin osoite, että sai kirjat muutettua entisen avokin kämpästä pois! Ja ilmeisesti ens viikolla taas uus muuttoilmoitus heille, koska ens viikolla majailen jo toisen kaverin nurkissa:)
- mä vaan
bpj kirjoitti:
suhtautuu asiaan hyvin kielteisesti (juuri olin puhelimessa sinne). Maistraatille EI kelpaa poste restante, piti antaa kaverin osoite, että sai kirjat muutettua entisen avokin kämpästä pois! Ja ilmeisesti ens viikolla taas uus muuttoilmoitus heille, koska ens viikolla majailen jo toisen kaverin nurkissa:)
voinko siis muuttoilmoitusta tehdessäni antaa postiosoitteekseni poste restante ja maistraatin taas "virallisemman" osoitteen?
- vosap
mitä vittua? ei monilla ole oikeasti paikkaa missä voi ottaa postia vastaan. poste restante mullakin ja jos ei sitä kautta saa kiinni niin ei ole tärkeää. nim."katkera"
- Anonyymi
onnistuu poste restante tietenkin................................
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2394613Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii763055- 472463
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451767- 281703
- 791451
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘851285PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden143965- 69948
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86894