pyöränvaihtovehkeet on aivan p:stä. Rupesin tänä aamuna vaihtamaan vaimon Cioon talvirenkaita. Koin todella suuren järkytyksen, kun auton omalla tunkilla ja muilla renkaanvaihtovälineillä ei ole kerrassaan mitään käyttöä. Miten tällainen auto on mennyt tyyppikatsastuksessa läpi? Auton tunkki on niin hataraa tekoa, ettei sillä pysty mitenkään nostamaan autoa ylös renkaanvaihtoa varten. Ihmettelenpä vaan, miten vaimon mahtaa käydä, jos ja kun rengas menee tien päällä rikki.
Lisäksi vielä kummastelen, ettei autossa ole vararengasta ollenkaan, vaan joku aivan käsittämätön "itselaukaistava" vararengas, jonka ohjeet omistajan käsikirjassa on niin vaikeaselkoiset, ettei varmasti onnistu vaihto tienpäällä. Miksi tällaista autoa saa myydä Suomessa, jossa eteäisyydet ovat pitkiä, ja rengasrikon sattuessa jäät satavarmasti tien päälle.
Vaimolla oli aikaisemmin edellisen korimallin Clio, jossa oli sentään normaali vararengas ja tunkkikin oli aivan käyttökelpoinen, joten kummastuttaa tällainen "kehitys".
Eikö maahantuojalla ole mitään sanansijaa siihen, millaisia autoja Renaultin nimen alla Suomeen toimitetaan? Reilua olisi myös, jos automyyjät kertoisivat ostotilanteessa, ettei autolla voi lähteä maantielle ilman, että ostaa uuden tunkin, mutterivääntimen ja ottaa vararenkaan takaboxiin.
Uusikoppaisen
3
1105
Vastaukset
- jorrrrma
pistä sinne vaimos käsilaukkuun renkaan paikkaus aerosoli pullo ja matka jatkuu rengasrikosta huolimatta, helpoimmalla pääsette ongelmasta näin jos on muuten vaikeeta...
- Tunkkio
lukea, että tunkki on tarkoitettu käytettäväksi vain hätätilanteessa, ei kausittaiseen renkaidenvaihtoon.
Aika monessa automallissa ei ole enää tunkkia, vararengasta eikä pyöränmutterinavainta. Tilalla on kompura ja paikka-ainepullo.- maantiellä
renkaan mennessä rikki, on kiva havaita, että tunkki on sellaista "kaliiberia", että sillä voi korkeintaan nostaa moottoripyörää. Auton nostamiseen siitä ei yksinkertaisesti ole.
Siksi vähintä, mitä maahantuoja voisi tehdä, olisi lisätä auton varukseen paineilmapullo, josta saisi ensiavun, jotta voisi ajaa huoltoasemalle. Nyt sellaista ei kuulu auton varustukseen. Pullon hinta tarvikekaupassa on noin 7 euroa, joten vallan hyvin ymmärtää, ettei näin kallista laitetta ilmeisesti voi mitenkään auton varustukseen liittää.
Voisi kuitenkin olla hyväksi ainakin ilmoittaa ostajalle, että ensimmäiseksi tämän on syytä mennä tarvikekauppaan ja vasta sitten lähteä maantielle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24145300Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy18410834Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858508Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03200Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282202- 321545
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261490