Mikä ero WMA:lla ja mp3:lla

Niin että mikä ero on mp3 ja WMA tiedostomuotojen välillä? Creativen Media Source tekee vain WMA-tiedostoja CD-levyjen biiseistä! Onko WMA jotenkin huonompi kuin mp3-tiedosto?

Kiitos jo etukäteen, jos joku vaivatuuu vastaamaan.
7534
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei mitään oleellista eroa, laitekohtaisia eroja löytyy esim. noista kannettavista soittimista että kumpia suostuvat toistamaan mutta useimmat taitavat toistaa molemmat nikottelematta. Itselläni "periaatekysymys", eli vältän WMA tiedostoja koska kyseessä on MicroSoftin suljettu tiedostomuoto, suosin noista mielummin MP3 muotoa vaikkei sekään varsinainen avoin tiedostomuoto ole.

Äänestä
  • OK! Kiitos :-)

    Äänestä

  • Muuan Erkki kirjoitti:

    OK! Kiitos :-)

    1. Samanlaatuinen .wma-tiedosto on kooltaan pienempi kuin .mp3-tiedosto
    2. .wma-tiedostoon voidaan ujuttaa laitekohtainen suojaus (voidaan toistaa vain siinä tietokoneessa missä on tehty), .mp3 toimii kaikissa värkeissä.

    Äänestä

  • Kuitenki se ero,et poltettavalle lätylle mahtuu hurjasti enemmän biisejä kun on pakatusta(mp3)muodosta kyse ja jos kuuntelijan laitteet/korvat on viel hyvässä kunnossa,niin äänen laadussakin on eroa

    Äänestä

"Creativen Media Source tekee vain WMA-tiedostoja CD-levyjen biiseistä"

Pitäisi sillä saada mp3:kin, tsekkaapa vielä asetukset.

" You can convert the tracks to high quality MP3 or WMA format by ripping them with Creative MediaSource"

"Note:
- To customize your CD ripping options, go to the File menu at the top and select Tools>Settings. Click on "Audio CD/Rip" tab of the Settings window."
http://www.soundblaster.com/mediasource/welcome.asp?id=54070&p=6

Äänestä
  • Ei kyllä löydy asetuksista muita vaihtoehtoja kuin WMA ja WAW. Ei siis voi valita mp3-tiedostomuotoa. Outo juttu!

    Äänestä

Mp3 on standardi ja toimii joka paikassa, WMA taas ei ole ja sen toimivuus on vaihtelevaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Muuan Erkki kirjoitti:

Niin että mikä ero on mp3 ja WMA tiedostomuotojen välillä? Creativen Media Source tekee vain WMA-tiedostoja CD-levyjen biiseistä! Onko WMA jotenkin huonompi kuin mp3-tiedosto?

Kiitos jo etukäteen, jos joku vaivatuuu vastaamaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu