Vuokra vai osto

Olen tällainen reilu parikymppinen mies, ja kun koulut ja kansalaisvelvollisuudet alkaa jo olla suoritettuna niin pitäisi jo miettiä tällaisia juttuja.
Ostanko vai vuokraanko asuntoni? Vuokra-asunnosta pääsee hyvin eroon, mutta vuokra menee tavallaan harakoille kun maksaa oikeudesta asua.
Omistusasunto on hyvä siinä mielessä että kuukausimaksusta osa menee lainan korkoihin, ja osa lyhennyksiin eli enemmän tai vähemmän kotiinpäin.
Yritin tiivistää viestini, mutta kai siitä saa pointtini kaivettua esiin. Mitä sanotte? Kannattaako ostaa vai vuokrata asunto?
101223
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Mun mielestä kannattaa ostaa asunto jos siihen vain on mahdollisuus. Kyllä omistusasunnostakin on aika helppo päästä eroon, ja asunto on sijoitus, jonka arvo yleensä vain nousee ajan myötä. Lainanlyhennys ei välttämättä ole juurikaan suurempi kuin vuokra olisi, ja lainanlyhennys on tavallaan maksua omaan pusiin.

Äänestä
  • Itselläni on tuloja ostihetkellä noin 1600€ kuussa bruttona plus mahdolliset iltatyöt. Millainen asuntolaina olisi järkevä? Parhaillan on seuraan etuovi.comin asuntoja, ja olen asettanut maksimihinnaksi 100000€. Se on ehdoton maksimihinta, mutta onko se jo liikaa teidän mielestänne?

    Äänestä

  • Nuorimies kirjoitti:

    Itselläni on tuloja ostihetkellä noin 1600€ kuussa bruttona plus mahdolliset iltatyöt. Millainen asuntolaina olisi järkevä? Parhaillan on seuraan etuovi.comin asuntoja, ja olen asettanut maksimihinnaksi 100000€. Se on ehdoton maksimihinta, mutta onko se jo liikaa teidän mielestänne?

    Budjetti riippuu kovin siitä, missä asut: Helsingissä 100ke:llä ei tämänhetkisellä hintatasolla saa asuntoa, muuta kuin jostain hikisestä lähiöstä tai laitakaupungilta. Esim. Turussa 100ke riittää jo Jugendkaksioon tai tilavaan kolmioon elementtitalossa. Sinuna menisin juttelemaan pankkiin ja pyytäisin erilaisia käppyröitä, kuten korkomenojen osuus lainan takaisinmaksuajan funktiona, ja tekisin mm. niiden perusteella päätökseni lainan määrästä.

    Äänestä

Tästä jokaisella on joku oma visionsa, itse en ainakaan pk-seudulta ostaisi omaa. Kun 15-20 vuoden päästä asunto on maksettu, niin se on jo "lahoamispisteessä" ja remontti maksaa. Ainoastaan siinä tapauksessa ostaisin, jos olisin varma, että jaksan asua samassa aunnossa se parikymmentä vuotta ainakin. Itseäni huvittaa ennemminkin muutella ja vaihtaa joskus asuntoa, vuokralla asuessa se on helppoa, omassa ei.
Oman voisin toisaalta ostaa muualta Suomea, sellaset 60-70 tonnia pystyykin jo maksamaan.

Äänestä
  • ...ihmeessä pitäisi asua siinä asunnossa 15-20 vuotta???

    Voihan sen myydä aiemmin pois, vaikkei olisi kokonaan sitä maksanutkaan. Samalla rahalla saa joka tapauksessa huomattavasti suuremman asunnon vähän kauempaa.

    Äänestä

Helsingissä on olemassa ihan varteenotettava riski, että asuntojen hinnat laskee, ja silloin todellakin on asuttava pitkiä aikoja asunnossa, jonka aikanaan osti. Kannattaa aikansa kattella ainakin markkinoita ja sitten kun on mielestään löytänyt hintalöydön, vasta sitten ostaa.

Äänestä
  • Jos aikoo Helsingissä koko ikänsä asua, silloin toki on otettava tämä asia huomioon. Itse en aio, joten hinnanlasku Helsingissä ei niin hirvitä. Sitäpaitsi, laskevat ne hinnat siinä tapauksessa todennäköisesti muuallakin.

    Äänestä

oma kannatta mielestäni ostaa heti kun siihen pystyy, jos ei aio koko aikaa muutella paikkakunnalta toiselle. Siis siinä tapauksessa että ei aio koko ikäänsä asua vuokralla. Tietysti suhdanteet vähän vaikuttaa, koska "kannattaa" ostaa, jos voi taktikoida mutta enemmänkin se on tuurista kiinni. Minä ostin oman asunnon v. 2000, maksoi n. 85 kEUR ja markkina-arvo on nyt noin 110 kEUR. Sinänsä yksi lysti, kun rahat ovat tuossa tai jossakin muussa asunnossa kiinni. Maksettu pois noin 11 vuoden päästä, sitten asuminen maksaa vastikkeen verran (ehkä 150 eur), miettikää sitä vuokralla-asujat!

Äänestä

Mene nyt vuokralle, ja kun hinnat ovat romahtaneet, osta oma, huom seuraa korkojen nousua, se määrää asuntojen hintakehityksen.
Vaikka joudut ottamaan 'kalliimman lainan', joutuvat myös nyt lainansa ottavat tällöin maksamaan kovemman koron, et siis saa sen kalliimpaa lainaa korkojen ollessa korkeampia.

Äänestä

Oma kannattaa ostaa ennemmin tai myöhemmin mieluummin ennemmin. Toinen vaihtoehto on asumisoikeusasunto (parempi kuin vuokra) mutta oma on aina oma. Omassakin on vaihtoehtoina osa-omistus, hitas, entrè ym. Riippuen taas siitä ostaako uuden vai vanhan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nuorimies kirjoitti:

Olen tällainen reilu parikymppinen mies, ja kun koulut ja kansalaisvelvollisuudet alkaa jo olla suoritettuna niin pitäisi jo miettiä tällaisia juttuja.
Ostanko vai vuokraanko asuntoni? Vuokra-asunnosta pääsee hyvin eroon, mutta vuokra menee tavallaan harakoille kun maksaa oikeudesta asua.
Omistusasunto on hyvä siinä mielessä että kuukausimaksusta osa menee lainan korkoihin, ja osa lyhennyksiin eli enemmän tai vähemmän kotiinpäin.
Yritin tiivistää viestini, mutta kai siitä saa pointtini kaivettua esiin. Mitä sanotte? Kannattaako ostaa vai vuokrata asunto?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu