mitään kivaa pikkujuttua mitä nuoruuden sinä kaikessa avoimuudessaan ja vilpittömyydessään teki. Tunnemme kaikki varmaan hellyyttä sitä nuorta, naivia, viatonta kohtaan. Mun tyttökaveri tykkäsi kaikesta japanilaisuuteen viittaavasta ja minä kekseliäänä tyttönä pysäytin japanilaisen reppureissaajapojan kaupungilla. Sanoin pojalle että on varmaan väsynyt. Kysyin haluaisiko tulla pariksi tunniksi nukkumaan kotiini ja jatkaisi sit taas matkaansa. Poika tuli ja petasin hänelle sänkyni. Otti unoset ja jatkoi taas matkaansa.Olof Palme ja M.Koivisto olivat puhujamatkalla kotikaupungissani. Halusin koulutyttö minä, leikkiä "toimittajaa". Odotin ikuisuuden kokouspaikan aulassa ja usko meinasi jo loppua. Sitten herrat saapuivat ja jotain hassuja juttelin heille kun Koivistoa varsinkin nauratti ihan hillittömästi.Nimmarit tietysti pyysin myös mutta tällaisia juttuja eivät tädit enää tee, pelkkä nimmarin pyytäminen nyt on eri asia.
muistuuko mieleen
woude
2203
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Sorry, en muista muuta kuin että poikani syntyi samana vuonna kuin Olof Palme kuoli. Johtuneeko siitä että poikani on nyt narkkari... Voit sinä ja muut miettiä miltä äidistä tuntuu. tytär taas on viimeisen päälle "kunnon ihminen". Molempia rakastan yhtä paljon.
Rauhallista on ja luin kommenttisi. Istun täällä kynttiläin loisteessa ja mietin lapsiasi. Etkö saa mitenkään narkkaripoikaasi otetta tai että hän itse pystyisi lopettamaan narkoottiset aineet? Entä yhteiskunta, miten se auttaa sinua, poikaasi? Voi luoja, kun voisi auttaa jotenkin noita nuoria tänä päivänä. Sitä mietin myös minä, kun minullakin on kolme nuorta lasta. Tämä tämänpäivän maailma on niin kova meille vanhemmille, nuorillemme ja lapsillemme sekä kaikille kanssaihmisillemmekin.