http://priima.yle.fi/taxonomy/term/56
Maito kannettiin kotiin pusseissa; alushousut olivat ällöttävän pitkiä, lohenpunaisia; raittiuskilpakirjoituksista, mummon lääkekaapista jne.
Voi voi sentään. Noista sitä huomaa, että alkaa olla vanha.
Kiva muistelusivu Ylellä
3
224
Vastaukset
Se oli! Mutta muistan että ennen maitopusseja oli ns. maitotinki. Ainakin maalla. Naapurissa oli lehmiä, heille vietiin tyhjä maitopeilari navetan eteiseen, karjakeittiöön ja siellä oli täysi samanlainen peilari odottamassa. Tämä toistui joka ilta. Oli sovittu että joka ilta saadaan samankokoinen peilari maitoa. Maitolasku maksettiin sovituin väliajoin. Nyt näin ei saa enää tehdä, EU kieltää. Mutta se maito joka sieltä naapurilta ostettiin oli ihan käsittelemätöntä, oikeaa täysmaitoa.
Mitä noihin alushousuihin tulee niin voi voi... Me aina lapsena naureskeltiin niitä mummon alushousuja kun se levitti ne pyykkinarulle kuivumaan. Kun sitten minusta tuli mummo niin kaksi serkkuani lähettivät minulle samanlaiset! Mummot kuulemma käyttää sellaisa!
Eikä me mitään vanhoja vielä olla! Ehei! Sitten vasta ollaan vanhoja kun ei näitä enää muisteta. Me kuules eletään nyt elämämme parhaita vuosia! Nautitaan niistä! Eiks joo?- oonpa vanha
Ei se niin väärin ole se sanonta että elämä vasta nelikymppisenä oikein alkaakin.
Tässähän sitä vasta nyt oikein tuntee, että on vihdoinkin aikuinen ja kypsä.
Muistelin vaan sitä kun lapsena jo jotain 25-30 oli aivan hirveän vanha olevinaan.
--
Enemmän ku niitä alushousuja niin mä inhosin niitä hirveitä kireitä liivejä, joihin sukat kiinnitettiin niillä ikävillä nappuloilla. Kyllä ne oli kamalia.
Oli ihanaa kun alkoi tulla sukkahousuja semmosia vähän paksumpia. Tosin ne ostettiin säästäväisyyssyistä liian isoina, niin että vyötäröä riitti käytön alussa melkein kainaloihin saakka. Ja tietty sukkaosat meni rikki ja nehän paikattiin, kun loppuosassa ei ollut mitään vikaa.
Kuka nykyään enää paikkailee sukkia?
- Kaupunkilainen
Pussimaito oli 70-luvun lyhytaikainen ilmiö, mutta 50-luvulla maito myytiin ruskeissa litran lasipulloissa, joissa oli repäisemällä avattava metallikorkki. Piimäpullot olivat samanlaisia, mutta ne erotti maitopulloista korkin erivärisistä raidoista. Maitopullossa oli punaiset ja piimäpulloissa vihreät raidat, ellen ihan väärin muista. Pienemmissä pulloissa (2,5 dl?) myytiin kermaa, ja kermapullon korkissa oli kaksi keltaista raitaa.
Raittiuskilpakirjoitukset muistan hyvin, voitin ne useamman kerran peräkkäin. Nimi on vähän hassu, koska ei niissä kirjoituksissa välttämättä ollut mitään raittiudesta tai yleensä terveistä elämäntavoista. Palkinnoksi sai kirjan, ja kun olin kova lukemaan, se oli tietysti mieleinen.
Kasveja keräsin kolmena kesänä, 40 joka vuonna. Prässi on minulla vieläkin tallella, sen on isäni nikkaroinut. Varsinaista tuskaa oli kasvitentti, kun piti muistaa kaiken maailman latinankieliset nimet. Sillä opilla ei ollut mitään yhteyttä sen aikaisen teinin elämään. Vasta myöhemmin, puutarhaharrastuksen aloittaessani, olen oppinut, että allium tarkoittaa sipulia ja brassica kaalia, ja silloin vasta tuolle tiedolle tuli tarve.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271306
- 98973
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89934Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede25907Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat297789- 95748
- 109656
- 34648
Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet140589Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.50581