Mitä teidän 1vuotias syö?

Hei

Eliokkäs mitä teidän n. 1 vuotiaat lapsenne syö?
Esim. hedelmiä? Paloina, pureskeleeko jo?
Salaatteja? Kurkkua ym.
Miten alkaa opettaa syömään esim. juuri omenan palasia? Meillä tuntuu ruoat ja muut menevän 1 nielauksella alas... Pureskeluista ei tietoakaan. Hampaita tosin4 ja 2 pientä tynkää ja pojalla ikää 1v1kk..
5849
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Meillä syö samaa ruokaa kuin muutkin sillä erotuksella, että en anna alle 3v:lle esim omenan, porkkanan tms paloja. Vain raasteita. Tai keitettyä. Omenaa voin antaa siivuina. Olen nähnyt kun 1v meinasi tukehtua omenanpalaan. Sitä sinisyyttä ja paniikkia en unohda...

Äänestä
  • Ihan näitä normiruokia syö. Kokonaista omenaa syö itse, paremmin hallitsee sen kun palat jotka tunkee sellasenaan. Banaani menee paloina. Leipä suupaloina jne.

    Äänestä

Soseuta vielä vaan omena,kurkku,porkkana jne..
Sitten, kun poskihampaat ilmestyvät, niin on aika antaa paloja nimenomaan pureskelu tottumuksiin palat täytyy tosin silloinkin olla hyvin pieniä, jotta ei tukehdu. Tukehtumisvaara on, jos ei pureskele kunnolla ja vain nielee. Pureskelua voi totutella mm. keitetyllä perunalla ja kasviksilla.

Äänestä
  • Niilläkin etuhampailla ja ikenillä voi jo sormipaloja syödä. Opettelua eikä turhaa soseutusta.

    Äänestä

Meillä on annettu paloina leipää ja hedelmiä jo 10kk lähtien. Sehän on ihan sama minkä ikäisenä sitä aloittaa jos miettii tota tukehtumisvaaraa, pitää sitä joka tapauksessa vieressä tarkkailla ettei liian isoja paloja syö ja että pureskelee ne pienetkin mitkä suuhun menee. Meillä poika nyt 1v4kk ja todella hienosti syö leivät ja muut pureskeltavat eikä tosiaan ahmi tai syö kokonaisina. Aikasin kun on aloitettu niin kun suosituksissakin sanotaan, että ruista joka ruuan yhteydessa 10kk lähtien (vai oliko se 8kk...). Meilläkään ei ollut poskihampaita vielä silloin kun aloitettiin pureskelu, vaan etuhampailla pureskeli ja nätisti syö. Anna niin iso pala sitä omenaa/kokonainen omena että on pakko pureskella/ottaa hampailla pala. Siitä se lähtee. Niin ja meillä syödään samaa ruokaa kun muutkin. Tosi harvoin tulee annettua enää valmissoseita. Ehkä silloin jos on esim tortillapäivä jota tuon ikäisen on vaikea/mahdoton syödä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


xamo kirjoitti:

Hei

Eliokkäs mitä teidän n. 1 vuotiaat lapsenne syö?
Esim. hedelmiä? Paloina, pureskeleeko jo?
Salaatteja? Kurkkua ym.
Miten alkaa opettaa syömään esim. juuri omenan palasia? Meillä tuntuu ruoat ja muut menevän 1 nielauksella alas... Pureskeluista ei tietoakaan. Hampaita tosin4 ja 2 pientä tynkää ja pojalla ikää 1v1kk..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu