on sinne menossa kohtapuoliin. Missä kannattaa asua (haluan hotellin min 3 tähteä), missä päin kaupunkia, mitkä on ykkös-pakko-nähdä-kohteet, aikaa 5 päivää.
Saksasta tiedän todella paljon, mutta ensimmäinen kerta kun käyn siellä...?
kiitos etukäteen
Berliinin aina halunnut
1
708
Vastaukset
- Mitte mitte
Berliinin nähtävyyksistä tärkein kai on vanha muuri tai mitä siitä nyt on jäljellä. Checkpoint Charlien tienoolla on kyllä turistirysämeininki, mutta jos et ole käynyt niin käy ihmeessä.
Kävele myös Alexanderplatzilta Brandenburgin portin läpi länsipuolelle, museosaari on siinä matkalla ja vanha Oopperatalo. Länsipuolella Zoon alue, Charlottenburgin linna ja Ku'damm, ostoskatu, jonka päässä iso tavaratalo. Joku Beata Uchse vielä lisäksi kannattaa tsekata. Olutta ja curryvurstia kannattaa maistella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 362415
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle472116- 442108
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3271890- 1261561
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161445Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan71318Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?101167- 411075
Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii661046