Sigma 70-300 mm 4-5.6 DG/APO

Objektiivi vaihtoon?

Ostin SONY Alfa 300 tuplakittinä, ja mukana tuli tuo otsikon Sigma perus DG versiona. Nettipalstoilla tuon putken APO- versio on arvioitu perusmallia paremmaksi, samoin myös netistä löytämissäni vertailuissa.

Löysin netistä myös testikuvia, mutta niiden perusteella putkien ero näyttää aika pieneltä - lähinnä täydellä 300 millillä APO näyttäisi olevan himpun verran terävämpi. Muuten erot on aika minimaalisia.

Saisin perus DG:n vaihdettua APOon 170€ välirahalla. Meinasin jo tehdä kaupat, mutta nuo verrokkikuvat nähtyäni aloin miettiä että kannattaakohan sittenkään. Jos pelaisili nyt alkuun tuolla perusputkella ja ostaisi sitten joskus tulevaisuudessa kerralla vähän paremman telen. SONY on vasta pääsemässä vauhtiin järkkärikilvassa ja jos jonkin aikaa odottaa, niin varmaan alkaa tulla uutta ja parempaa tavaraa tarjolle - niin SONYlta itseltään kuin muiltakin varustajilta.

Eihän tuo 170€ nyt järkkärimaailmassa niin iso raha ole, mutta jotenkin tuntuu että sille ei tuossa kaupassa saa kummaista vastinetta. Mieluummin pistäisin vaikka kaksi-kolme kertaa tuon summan peliin, jos sillä saisi selkeästi paremman objektiivin.

Mitä olette mieltä?

4

2494

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kannattaa,,..

      Vaihtaa APO versioon? JOs paremman haluua joskus ja enemmän sijoittaa niin SOnyn oma 70-300/4,5-5,6 SSM voisi olla hyvä. Valovoima on yhtähuono mutta muuten parempi. MIkäli käy lyhyempi polttoväli on Sigman 50-150/2.8 jo aika valovoimainen.

    • vaihtaa...

      Tuo Sigman 70-300 APO versio ei näytä testien mukaan olevan optisesti mitenkään erikoinen etenkään telepäässä. Lisäksi näissä Sigman malleissa on ollut paljon vikoja Sonyn rungon kanssa. Objektiivin sisällä olevan tarkennusmekanismin ratas ei tahdo kestää. Muista Sigman malleista en ole kuullut samaa.
      Sigmalla on optisesti erionomainen tele 100-300/4. Se on muuten hyvän tuntuinen mutta se on kookas ja painava. Näiden parin syyn takia vaihdoin omani pois ja hankin Sonyn 70-300/4.5-5.6 G SSM -optiikan tilalle. Valovoimassa hävisin, käsiteltävyydessä voitin ja kuvanlaatu on vielä hivenen parempi. Niin ja tarkennusta varten optiikassa on sisäänrakennettu ultraäänimoottori joka on äänetön ja etenkin pienissä tarkennuksen muutoksissa todella nopea. Tähänastisten kokemusten perusteella voin suositella.

    • Objektiivi vaihtoon?

      Kiitokset mielipiteistä. Kyllä minä nyt teen niin että kuvailen aikani tuolla nykyisellä pötkylällä ja vaihdan sitten joskus kerralla selvästi parempaan. Koska käytän pitempää teleä vähän - ja silloinkin hyvässä valossa - niin tuo nykyinen välttää toistaiseksi. A300 perusobjektiivi yltää 70 mm asti, ja minulle se riittää useimmissa tapauksissa. Tämä SONYn oma kittilinssi on muuten perusobjektiiviksi varsin hyvä.

      • Menettelee

        Kun vaaloa piisaa. Meikäläisellä A200 ja haaveissa olisi Sigman 10-20mm/4-5.6 ja 50-150mm/2.8, Sonyn 50mm/1.4 jo löytyy. Jos halvalla löytäisi SOnyn/Minoltan 500mm/f8 teleksi, hyvässä valossa kuvaamiseen, käyttö kyllä jäisi aika vähiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      80
      6992
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6523
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6313
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4122
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2502
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2419
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      59
      2183
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      143
      1509
    9. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1502
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      198
      1240
    Aihe