Ostin SONY Alfa 300 tuplakittinä, ja mukana tuli tuo otsikon Sigma perus DG versiona. Nettipalstoilla tuon putken APO- versio on arvioitu perusmallia paremmaksi, samoin myös netistä löytämissäni vertailuissa.
Löysin netistä myös testikuvia, mutta niiden perusteella putkien ero näyttää aika pieneltä - lähinnä täydellä 300 millillä APO näyttäisi olevan himpun verran terävämpi. Muuten erot on aika minimaalisia.
Saisin perus DG:n vaihdettua APOon 170€ välirahalla. Meinasin jo tehdä kaupat, mutta nuo verrokkikuvat nähtyäni aloin miettiä että kannattaakohan sittenkään. Jos pelaisili nyt alkuun tuolla perusputkella ja ostaisi sitten joskus tulevaisuudessa kerralla vähän paremman telen. SONY on vasta pääsemässä vauhtiin järkkärikilvassa ja jos jonkin aikaa odottaa, niin varmaan alkaa tulla uutta ja parempaa tavaraa tarjolle - niin SONYlta itseltään kuin muiltakin varustajilta.
Eihän tuo 170€ nyt järkkärimaailmassa niin iso raha ole, mutta jotenkin tuntuu että sille ei tuossa kaupassa saa kummaista vastinetta. Mieluummin pistäisin vaikka kaksi-kolme kertaa tuon summan peliin, jos sillä saisi selkeästi paremman objektiivin.
Mitä olette mieltä?
Sigma 70-300 mm 4-5.6 DG/APO
4
2515
Vastaukset 4
- Kannattaa,,..
Vaihtaa APO versioon? JOs paremman haluua joskus ja enemmän sijoittaa niin SOnyn oma 70-300/4,5-5,6 SSM voisi olla hyvä. Valovoima on yhtähuono mutta muuten parempi. MIkäli käy lyhyempi polttoväli on Sigman 50-150/2.8 jo aika valovoimainen.
- vaihtaa...
Tuo Sigman 70-300 APO versio ei näytä testien mukaan olevan optisesti mitenkään erikoinen etenkään telepäässä. Lisäksi näissä Sigman malleissa on ollut paljon vikoja Sonyn rungon kanssa. Objektiivin sisällä olevan tarkennusmekanismin ratas ei tahdo kestää. Muista Sigman malleista en ole kuullut samaa.
Sigmalla on optisesti erionomainen tele 100-300/4. Se on muuten hyvän tuntuinen mutta se on kookas ja painava. Näiden parin syyn takia vaihdoin omani pois ja hankin Sonyn 70-300/4.5-5.6 G SSM -optiikan tilalle. Valovoimassa hävisin, käsiteltävyydessä voitin ja kuvanlaatu on vielä hivenen parempi. Niin ja tarkennusta varten optiikassa on sisäänrakennettu ultraäänimoottori joka on äänetön ja etenkin pienissä tarkennuksen muutoksissa todella nopea. Tähänastisten kokemusten perusteella voin suositella. - Objektiivi vaihtoon?
Kiitokset mielipiteistä. Kyllä minä nyt teen niin että kuvailen aikani tuolla nykyisellä pötkylällä ja vaihdan sitten joskus kerralla selvästi parempaan. Koska käytän pitempää teleä vähän - ja silloinkin hyvässä valossa - niin tuo nykyinen välttää toistaiseksi. A300 perusobjektiivi yltää 70 mm asti, ja minulle se riittää useimmissa tapauksissa. Tämä SONYn oma kittilinssi on muuten perusobjektiiviksi varsin hyvä.
- Menettelee
Kun vaaloa piisaa. Meikäläisellä A200 ja haaveissa olisi Sigman 10-20mm/4-5.6 ja 50-150mm/2.8, Sonyn 50mm/1.4 jo löytyy. Jos halvalla löytäisi SOnyn/Minoltan 500mm/f8 teleksi, hyvässä valossa kuvaamiseen, käyttö kyllä jäisi aika vähiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 681105
- 981064
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i23923Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔65875Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t126850- 134817
- 57766
Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen20760Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke27741- 45676
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol46661Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m6623- 19617
Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka142612Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast48610Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok129609Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.82596- 48594
- 35590
Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi12569