Ei vuokralaisilta tai asoasukkailta kysytä mitään. Heille vain ilmoitetaan että korotukset tulevat.
No, ehkä muodon vuoksi voidaan tehdä ns. asiakastyytyväisyysmittauksia jossa tiedustellaan jostain pikkuasioista.
Se siitä asukasdemokratiasta ja asoasukkaan vaikutusmahdollisuudesta.
No, ehkä muodon vuoksi voidaan tehdä ns. asiakastyytyväisyysmittauksia jossa tiedustellaan jostain pikkuasioista.
Se siitä asukasdemokratiasta ja asoasukkaan vaikutusmahdollisuudesta.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jos kyselyn perusteella kävisi ilmi että asukkaat ovat tyytyväisiä vuokran suuruuteen, niin silloin siinä on paljon korottamisen varaa.
Aso asukas on oikeasti tavallista vuokralaista heikommassa asemassa.
...vuokratalot ovat paljon paremmassa kunnossa kuin omistustalot.
Asukkailla kun voidaan maksattaa omistajan omaisuuden remontit lupaa kysymättä.
Ja rahaa tuntuu vielä piisaavan Aso - yhtiöiden mahtaviin toimistorakennuksiin.
Maksa tai muuta.
asoasukkaalla on mahdollisuus vaikuttaa keväällä olevan asukaskokouksen kautta siellä voi saada äänensä kuuluviin.
vitsi?
Meillä ainakin toimii voimme vaikuttaa hoitovastikkseen ja mikäli budjettiin jää rahaa kuten on kivasti ollut . olen tilannut tarveaineita ja tarvikkeita talon yhteiseen käyttöön ja varalla on vielä jos tulee jotain yllättävää mikä ei kuulu ason piikkiin.
Rahoitusvastikkeseen tosiseikka on emme voi vaikuttaa, korot nousee niin minkäs teet. Suurin osan rahoitusvastikkeesta menee lainanhoitokuluihin, remontti jne.
aso historian aikana myös korot ovat laskeneet ja huomattavasti. Kuinka suuret alennukset olette saaneet kokouksessa vuokriin?
Meille jäi myös joskus niinsanottua ylijäämää. Ehdotimme että kaikki jättäisivät kuukauden vuokran maksamatta ja rahaa olisi jäänyt vieläkin. Mutta eihän se kelvannut asolle. Korkeintaan remontteihin sitä olisi ehkä saanut käytää vaikka siihen tarkoitukseen maksamme kuukausittain järkyttävän vuokran.
Kyllä tämä on kaikenkaikkiaan aika outo asumismuoto.
sama täällä saadaan pihaan puskia tai makkarailtoihin evästä yli-jäämällä.eli kyllä meillä voi jotenkin vaikuttaa ,jos asukkaat itse aktiivisia.
Ainakaa Avaran omistamassa AVAIN Asumisoikeus Oy:ssä ei asukas kokouksessa ole mitään vaikutus mahdollisuuksia. Kokouksessa vilautetaan vain taloua-arvio mitään kunnon tietoa ei anneta.
Siihen mitä tehdään talossa asukkailla ei ole mitään sanomista. Yhtään parannus ehdotusta ei ole toteutettu. Samoin on VVO:n asoissa.
Toisinsanoen samat oikeudet kuin vuokralaisilla.