Paljonko hintojen pitäisi laskea että mielestäsi olisi järkevää siirtyö vuokralta omistusasumiseen?
Itse olen sitä mietä että periaatteessa hintataso on nyt ok, varsinkin uusien ja uudehkojen asuntojen kohdalla. Mutta asunnon iän pitäisi näkyä hinnoissa paljon enemmän. On täysin järjetöntä että 60 vuotta vanhoista maksetaan edes puolet uuden hinnasta.
Itse olen sitä mietä että periaatteessa hintataso on nyt ok, varsinkin uusien ja uudehkojen asuntojen kohdalla. Mutta asunnon iän pitäisi näkyä hinnoissa paljon enemmän. On täysin järjetöntä että 60 vuotta vanhoista maksetaan edes puolet uuden hinnasta.
Vastaukset 5
Vanhimmat
joo, en ota kantaa tohon ostamispuoleen...on jo oma.
Mutta otan kantaa tohon uusien asuntojen laatuun.... Voin sanoa että ei niiden laatu todellakaan ole hurraamisen arvoinen. Tällä 2000 luvulla rakennetut asunnot ovat laadultaan tosi surkeita. Kyllä laitetaan hienot pinnat jne jne... mutta se mikä on "piilossa" on juosten kusten tehtyä. Tällä tarkoitan näitä suuria rakennuttajia, mm. skanska. Sitten on lätkäisty hillitön hintalappu asunnolle.
Sitten kun välittäjän alahuuli väpäjää ja myyjä-
muuli itkee, niin on oston paikka. Veikkaan, että
tuossa talven-kevään aikana sekin hupi koittaa...
Hahahahhahhahah :-D
Heh, tämäkin kommentti todistaa tuhnujen epätoivosta... säälittävää...
No onko se oston htki tämän päivän hinnasta -5%? -10%? -20%?
Kunhan saan nämä aikuisopintoni loppuun ja miehen työtilanne selkenee. Töitä on yllin kyllin nytkin, mutta parempaa on näköpiirissä.
Ei siis ole pelkistä hinnoista kiinni, toki tämän hetkiset hinnat ei houkuta, joten katsotaan sitten vaikka joskus 2011 uudelleen, ensimmäinen ostettu 1991, toinen 2001, joten tuo 2011 tuntuu aika sopivalta ;) jos hinnat on kohillaan, muuten laitan rahat pysyvästi muualle.