Pari leluksi osoittautunutta halpaa ostanut, voisi ostaa yhden kunnollisen.
Paljonko pitää pulittaa, että saa sellaisen, jolla onnistuu edes autonrenkaiden pulttien avaaminen?
Ei kuitenkaan viitsisi ihan hirveitäkään hintoja maksaa, kun en ammatikseni vaihda renkaita.
Kompressorin ilmantuotto jotain reilut 300 l/min.
Paljonko pitää pulittaa, että saa sellaisen, jolla onnistuu edes autonrenkaiden pulttien avaaminen?
Ei kuitenkaan viitsisi ihan hirveitäkään hintoja maksaa, kun en ammatikseni vaihda renkaita.
Kompressorin ilmantuotto jotain reilut 300 l/min.
Vastaukset 16
Vanhimmat
70e bilteman 700nm pulttipyssy. vehkeet pitää pitää öljyissä ja paineet suurina muute ei oo vääntöö oli merkki mikä tahansa.
myös biltemannin samantyyppinen perus mutterin avaaja , aukeaa kyllä , kunhan et vedä kiinni muttereita sillä - mutterit nimittäin voivat leikkaantua vanteisiin ja kierteisiin lujasti.
Öljyä muutama tippa ja painetta 6,3 bar (koneen ohjeissa mainittu max. paine).
Ja silti ei pyöräytä 11 kiloon väännettyä renkaan pulttia auki!
Uusi kone, jo toinen samanlainen.
Lyhyt,ainakin 10 millin letku kompressorilta pulttikoneelle takaa sen hyvän ilmansaannin ja väännön. Pitkään letkuun häipyy tehot hyvästäkin koneesta.Halpakoneen jälkeen on nyt itsellä Wurthin kone ja vääntää kohtuullisesti ja oli hintaluokkaa 250 euroa.
Väännä käsin ensin irti ja loppu koneella.Painetta
sais olla varmaankin 8 bar.
Kiinnihän laitat momenttiavaimella ainakin aluvanteet.
Painetta lisää. Minulla YAMA kaksoisvasara ja ei aukaise kunnolla vakiopaineilla. Painetta 7-8 bar ja ennen käyttöä paritippaa öljyä niin lähtee pakettiautostakin pyöränpultti. YAMA Puuilossa 99 €.
Rokkipyssy toiminut ihan hyvin.Öljytty ihan reippaasti niin että on on.Paine tulee suoraan 150litran kompuran kyljestä tuotto 400 litraa minuutissa.Myös työkoneiden kulutusosia vaihdeltu.Aluvanteella loppukiristys samoin avaus jatkovarsi avaimella.Momentti on turhaa hienostelua.
Ite tympäännyin kolmen kympi deutseriin, sama kun rock, yama, ym halvat. Ei aukee edes kaikki henkilövaunun pultit 10kilon paineella ja paksulla letkulla! Sitten ostin konkurssihuutokaupasta IR 2135 koneen, avaa yli 1000Nm ja ovh. joku 400e. Maksoin 120 ja kyllä kannatti. Sama kone on wurtilla myynnissä vähän halvemmalla. Tällä koneella onnistuu myös renkaanvaihto satasen markettikompuralla, koska kone osaa käytää ottamansa ilman kunnolla. Halpiskonetta oli turha kokeilla keikkakompuran kanssa. Pyöränpultti aukee sekunnissa, ei tarvii hakata niin kun halvoilla kiinanleluilla. Kai sitä parilla sadalla jo saa kohtuu hyvän komposiittirunkosen nakuttajan.
Jaappanin poikien tekemät GP vääntimet. Eli puoli, 3 varttia ja 1 tuuma.
Niillä olen ajellut monenmoisia pultteja, öljyä en ole koneisiin laittanut, paineilmaverkossa kun on öljystimet pikaliittiä ennen. Joskus olen huuhtonut pinttyneet paskat paineilmakoneista suihkauksella WD-40 ennen letkun kytkentää.
Vääntötehoa noissa ihan hyvin, puolituumasella irtoaa kaikki autonpultit, aurojen kulutusosat, kultivaattorin kärjet ym.
Muutama vuosi sitten ostin Wurtiltä uudet vääntimet kun ajattelin että pakkohan noiden GP koneiden on joskus loppua, mutta en ole noita uusia vielä tarvinnut. Otan varmaan ne kohta käyttöön, kun tarvitsen niitä toisella verstaalla. Erona on hiukkasen parempi vääntömomentti, mutta erityisesti vanha GP väännin on melkoisen kookas ja painava verrattuna noihin uudempiin. Ilmankulutuksista en tiedä, sitä kun tulee tuosta vanhasta Atlaksen kompurasta "riittävästi". Paineet 10 bar.
Mikä ihmeen Oil-aukko noiden kyljessä on?
Öljyä sen pikkuruuvin alla ei kyllä ole ostohetkellä, pitäisikö olla?
Ilmanottoaukkoon kehottaa ohje laittamaan joko öljystimen tai muuten vaan pari tippaa öljyä.
Mutta tuo OIL-aukko, siitä ei ohje mainitse mitään.
MIKÄ SE ON?
Oikein arvattu se on ihmeen öljyaukko.
Kummaa puhetta mutterivääntimistä kun ensi käsipeliillä löysätään ennimmät kireydet pois sitte pulttipyssyllä loput.. =D Eikö sen pulttipyssyn käyttötarkoitus ole kireät pulti. =D
Kellään kokemuksia tämmösestä vehkeestä.
http://www.motonet.fi/web/guest/etusivu#productid=75-1222
Hinta/momentti suhde näyttää varsin edulliselta, mutta en oikein luota noihin työkaluihin joiden nimissä on sanat "max" tai "power".
Sykynäköä tosin on paljon tämän vehkeen kanssa.
http://www.scorpiotool.com/pro_05_01.htm?cid=70&pages=1&num=2#361
Specitkin täsmää aika hyvin. Oiskohan sama vehe pakattu vaan eri kuoriin? Kiinalaisista tuo Skorpio on käsittääkseni "laadukas" merkki.
jos meinaat pulttipyssyä käytellä, niin hommaa kunnollinen. muutoin hanki kunnollinen T-avain ja siihen putkea jatkovarreksi,sekä kunnon 1/2 tuuman lyhyt jatkovarsi sekä konehylsy.
tuossa joku jo mainitsi ir-pulttipyssyn. saman itse ostaisin.
http://company.ingersollrand.com/Pages/default.aspx
ja kun nyt traktoripaltalla ollaan, niin 1/2 tuuman sijasta mielummin 3/4.
pulttikone on siitä hyvä kapistus, että koneesta tuleva voima on pelkkää kiertoliikettä. räikkävääntimien kanssa turatessa tulee aina sivuttaisliikettä, joka korostaa kitkaa ja edesauttaa pulttien katkeamista/kannan nulppaantumista.
myös koneesta tuleva iskumainen voima on parempi kuin räikällä hitaaasti avaten.
kunnon paine ja lyhyt iso letku on pulttikoneen kanssa oltava, kompressorin tuotolla ei niin väliä. säiliö vois olla 50L tai enemmän.
Hintahan on kaikille sama, mutta ir:än vehkeestä saa pulittaa reilut 250, toki se sitten harrastelukäytössä kestää niin pitkään ukkokin. Köyhälle tahtoo vaan olla kallis. Meillä töissä käytetään würtin pulttikoneita ja niissä kyllä laatu on kohdallaan, mitä nyt suunnanvaihto napit varisee välillä lattialle. 4 vuoden aikana en muista ku yhen württilaisen joka hukkas tehot vaikka sitä yritettiin elvyttää putsauksella. Aika hyvin kun ottaa huomioon että 6 jätkää aamusta iltaan paukuttelee töikseen (enimmäkseen) volkkareita kuntoon.
Mutta joo, kiinnostais vielä nuo kokemukset tuosta "harakiri" pyssystä.
jos on tiukka pyltti niin hakkaa pulttipyssyllä vuoronperään kiinni auki niin kyllä irtoo