et 8-vuotiaalla narttukoirallani on nisä suurentunut aika paljon. Mahtaakohan olla nisäkasvain vai mikä?
nisäkasvain?
huomasin koiralla
2298
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Pehmytkudoskasvimet ovat sellaisia pehmosenkovia lyllyviä juttuja nisän alla. Joskus nisästä saattaa hiukan painamalla valua heramaista nestettä.
Joskus myös nisätulehdus voi aiheuttaa samat oireet.
Kovakudoskavaimet ovat mutterimaisen oloisia. (jos niitä näin voi kuvailla)
Eläinlääkärille näyttämään ja jos kyseessä on muu kuin rasvapatti, suosittelen poistattamaan heti. Jos se on nisän alla mietin kyllä heti ensimmisenä nisäkasvainta eli maitorauhaskasvainta. Mutta tosiaan vie eläinlääkärille näytille.
koirallamme 12v alkoi nisä kasvaa ja nyt on jo aika iso ja tulehtunut johon syö toista peräkkäistä antibiiotti kuuria ja nyt on nisän ympärys ihosta rikki ja tihkuaa veritippoja ja haiskahtaa pahalle,suihkutan päivittäin sitä ja pidän kauluria koiralla koska nuolee muuten sitä vähänväliä,ei näytä parantuvan vähällä,kurjinta on kun koira on hyväkuntoinen,mutta kun en tiedä sattuuko sitä kuinka paljon,mutta selkeästi aristaa kun kuivaan sitä suihkuttelun jälkeen vaikka on särkylääke mitä annan yhden päivässä sille.