Mistä kirjoista tykkäätte?

Kertokaa hei millasista kirjoista tykkäätte, ja mikä/mitkä on teidän lempikirjoja. Itte mä tykkään fantasiasta, huumorista, romantiikasta ja länkkäreistä!!!Mun lempikirjoja on Sterkarmin poika, ja Tuija Lehtisen kirjat.
14769
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Käykää osoitteessa www.geocities.com/lukupiiri kaikki kirjahullut!

Äänestä

Mäkin tykkään Fantasia kijoista,kauhu,seikkailu,huumori. lempi kirjoja ovat tarusormusten herrasta,taru kolmesta miekasta,heppa kirjat.

Äänestä

Oon 12w. ja likka :)
Mun lempisarja on sen niminen sarja kuin..:
Replica
Se on sellanen jänskä,jossa on amy-niminen tyttö joka on klooni ja se voi tehä melkein mitä vaan.. =)
tosi hyvä sarja

Äänestä

luen kaikenlaisia fantasia kirjoi
parhaimpana tietenkin Taru sormusten herrasta ja sen jälkeen seuraa Dragonlance kirjat(sielujen sota on ollut erittäin hyvä,suosittelen)ja maameri trilogia sekä kuoleman portti sarja.

Äänestä

Mä tykkään kaikist eniten Replica- kirjoista!!!!!!!!

Äänestä
  • Mä pidän eniten William Shakespearen, Eugene O,Neillin, Tennessee Williamsin, Jane Austenin, Leo Tolstoin yms.. teoksista. :)

    Hauskaa joulun odotusta kaikille!

    Äänestä

taru sormusten herrasta on paras tai hobittimutta olen aika monipuolinen

Äänestä

Moi ! Mä tykkään monenlaisista kirjoista . Suosikkeja on seikkailu ja vähän jännityskirjat .
Rakkaus romaanit ei kiinnosta . Tai en oo ainakaan lukenu . Enkä tuu vähää aikaa lukemaankaa jos tältä kantilta katsotaan . Hevos kirjatkin on hyviä . Harry Potter sarja on lemppari !

Äänestä

Mulla ei oo ikinä iskeny mitkää heppakirjat tai nti etsivät yms.Sitte luin muutamia kirjoja ja tajusin, että fantasia on se mikä sopii mulle. Suosittelen philip Pullmanin Universumin tomu-trilogiaa.Ne oli kai mun ekat fantasia kirjat;)Sitte Anu Holopaisen koko tuotanto.Ja Viivi Hyvösen Mahlaa suonissaan-.jaa...kyllähän niitä löytyy...mm..Taru ja Tarmo Väyrynen(en oo ihan varma noista nimistä..)ja se niitten Vuorileijonan varjo, vai mikä se oli...
Nää on tämmösiä nuorten kirjoja.
ja sitte ihan oma lukunsa on tietysti Taru Sormustenherrasta..huoh..;)

Äänestä

Tykkään pelottavista ja humoristisista kirjoista,ja semmosista,mikä kuvaa nuorten elämää positiivisesti tai negatiivisesti.
Mun lempikirjoi on MYÖS Tuija Lehtisen kirjat... (--->etenkin "Katuhaukat"-sarja),Goosebumbsit,Replicat....

Äänestä

On vaikea oikeastaan sanoa mikä on lemppari kirja.Pidän myös romantiikasta,jännityksestä,nuo fantasiat ei ole viellä kiinnostanut olen kyllä lukenut pari Mallorean taru 1.Lännen Vartijat ja Mallorean taru 2.Murgojen Kuningas.Ihan ok mut ei ehkä mun makuuni.

Äänestä

goosebumpsit on aina hyviä..
toinen hyvä on pimeän poika

Äänestä

Fantasia kirjta,Nora Robertsin Jumalainen pahuus,
S.E Hinton Me kolme ja jengi,R.L Sitnen kauhukirjat, Harlequinin romantiikka kirjat,
Juliat, Viettelys, Greetta Brownen Varjoja auringossa tosi ihana kirja mä tykkäsin hirveesti siitä.Rakkaus ja oikeus sarjat romantiikkaa neki.

Äänestä

Mm. Jukka Parkkisen Suvi Kinos- kirjat
Ihan oikeesti!-sarja
Replica-sarja
Redwall-sarja
Seitsemän tassua ja Penny-sarja
Darren Shan-kirjat
ja Katja-sarja
Myös The Babysitters Club-sarja on hyvä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


¤Marzina¤ kirjoitti:

Kertokaa hei millasista kirjoista tykkäätte, ja mikä/mitkä on teidän lempikirjoja. Itte mä tykkään fantasiasta, huumorista, romantiikasta ja länkkäreistä!!!Mun lempikirjoja on Sterkarmin poika, ja Tuija Lehtisen kirjat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu