Meillä on kaksi poikaa n.3kk. vanhoja. Toinen rotista on selvästi arempi kuin toinen. Tämä arempi on koko ajan ollut sellainen että kun vie kättä lähemmäksi se ikäänkuin maistaa sormea. Ja nyt vapaana olleessaan se voi vahingossa tulla ihmisen lähellä ja puraista vähän varvasta tai polvea (mistä milloinkin) Meidän tyttöä se puri (kun pelästyi) niin että verta tuli. Mitä me voitas tehdä että se tottuis meihin ?? Ollaan annettu sen olla nyt ns.omilla ehdoilla mutta esim. syliin sitä ei saa saatika sitten kynsiä leikattua (en oikeen edes uskalla yrittää kun se puree)Se myös pissailee sinne tänne. Toinenkin poika on hiukan säikky mutta se tulee lähelle ja syliinkin ihan itse. Mitä me voitas tehdä varsinkin ton puremisen suhteen???
Meidän rotta poika puree
sulo-08
3406
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
yksilökohtaiset luonteet, koskaan ei voi luonteita yleistää!
...mutta meillä rotta pojat olleet aina hiukan kärsimättömämpiä ja arvaamattomampia kuin tyttörotat.
Älykkäitä ja sosiaalisia lemmikkejähän rotat ovat.
Kynsiä meillä ei ole tarvinnut lyhennellä rotilta? vaan hyvähän ne on pieninä jo käsittelyihin totuttaa.
Ovatko nämä rotat olleet kauankin teillä?
Rotille ei koskaan saa tehdä äkkinäisiä liikkeitä tai tökkiä sormia häkin raosta haisteltavaksi, rotilla on huono näkö aisti ja tosi hyvä hajuaisti, jos esim. sormi haisee ruualle tai karkille, niin voivat kyllä näykkäistäkin?! -ja vieraita voivat purrakin!
Maistelu kuuluu monesti rotilla asiaan, toiset nuolevat ja haistelevat esim.kättä, toiset taas koittavat hennosti hampaillaan. Myös aikuisina.
Oletko myös seurannut ettei tällä rotalla joku asia tee kipeää, kun ei pidä koskettamisesta?
-tai olisiko epämieluinen sylittely yritys joskus ollut?
Aina joskus on yksilöitä, jotka eivät vain pidä ihmisen kosketuksesta ja minusta tätä piirrettä tulee kunnioittaa ja antaa sitten nauttia muuten elämästä toisen rotan kanssa?!
(eiväthän esim. kaikki kissatkaan ole sylikissoja?!)
Rotat eivät myös pidä kovista äänistä tai metelistä?!
Tässä syitä joidenka vuoksi pitäisi harkita ottaako rottia edes perheeseen, jossa on pieniä lapsia?! isommat lapset ymmärtävätkin jo käsittelyä ja ettei saa metelöidä tai hätiköidä.
Rotat vaativat kärsivällisyyttä ja rauhallisuutta käsittelyyn totuttamisessa.
meidän poika tekee ihan samaa.. varsinkin jos kaltereiden välistä sormen työntää häkkiin. luulee saavansa herkkua ja perilta vieraalta on tullut veret sormista.. mutta jos käden laittaa häkkiin niin silloin ei mitään, haistelee vain. ulkoilleessaan meidän ukko tykkää maistella varpaita ja kieto ei auta :D se on sen erikoispiirre?
Rotan käytös riippuu pitkälti ihan siitä miten sitä on käsitelty pienestä pitäen.
Jos on normaali rotta eikä mitään ns.luonnevikoja niin kyllä se siihen tottuu ja oppii ettei pure.
Meidän kaikki (8kpl) on pienestä pitäen käsitelty,eikä yksikään pure.Kynnet leikataan jos on tarvis ja sekin onnistuu ongelmitta.Paitsi toisinaan olisi ennemmin kiire tutkimaan paikkoja ettei malttaisi odotella kynsien leikkaamista.Mutta onnistunee.
Häkinraosta sormien tyäntäminen ei tietenkään ole hyvä juttu,kun jos ei ole TÄYSIN kesy rotta,niin varmasti se puree.
Mutta käsittelyyn tottuneet ja kesyt rotat eivät pure.
Yksikään kesyrotta ei ole minua purrut 6vuoden rottakokemukseni aikana.Paitsi poikkeuksena yksi eläinkaupasta ostettu suurikokoinen uros.Jota pystyi kyllä käsittelemään,mutta sormista se puri.Eli ei sekään niin sanotusti ongelma jos panostaa siihen varovaisuuteen ettei laita sormia rotan naamaneteen "tyrkylle".
Mutta niinhän se menee eläimessä kuin eläimessä,pureehan se jos sillä on kipuja,pelkää tai ei ole tottunut käsittelyyn/kosketteluun sen kummemmin.