kantoliinen teko

itse?

Olisikos jollain vinkki kantoliinan tekoon? Joskus muistaisin kuulleeni, että lakanakangaskin olis ok..
Pitkäliina kiinnostaa. Älytöntä maksaa sellaisesta yli 50 e...! Ei näillä tuloilla, kun kohta on kotiinkin jäämässä vauvelin kanssa.

3

514

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kannettu on ja paljon...

      Kyllähän sitä periaatteessa vauvan saa kyytiin vaikka millä kankaanpalalla, mutta kantomukavuus kunnollisella kantoliinalla on kyllä aivan eri luokkaa. Lakanakankaasta en ainakaan lähtisi pitkääliinaa tekemään.

      Itse tehden onnistuu trikoinen pitkä liina pikkuvauvaa varten, mutta siihenkin pitää ostaa melkein 5 metriä kunnollista (mielellään interlock-) trikoota, eli ei sekään ihan ilmaista ole. Tosin yhdestä pituudesta tulee sitten 2 liinaa. Saumaa ei liinaan voi keskelle tehdä.

      Itse voi tehdä myös rengasliinoja tai kantopusseja, ja sellaisen teko tulee kyllä edulliseksi. Ne vaan ovat yhden olkapään ratkaisuina enemmän sellaisia pikaliinoja, eikä niillä jaksa samalla lailla kantaa kuin pitkällä kudotulla.

      Mielestäni paras vaihtoehto itse tehden on neliöliina. Sen ompelu ei ole kovin monimutkaista, ja sillä saa hyvän kantomukavuuden. Tämmöinen ohje löytyy netistä:
      http://www.sleepingbaby.net/jan/Baby/bbo.html

      Jos kuitenkin mieluiten käyttäisit pitkää kudottua liinaa, niin itse tehden et kelvollista saa. Kyllä suosittelen että ennemmin etsin käytetyn liinan (esim. babyidean tai kestovaippainfon kirppikseltä). 50-60 eurolla voit saada jo erittäin hyvän ja laadukkaan liinan, jonka voit myydä käytön jälkeen sitten lähes samaan hintaan eteenpäin.

      • +++++

        Jos pitkän kudotun liinan haluaa itse tehdä, niin pitää löytää ohuehko, vinojoustava kangas, tai kutoa itse ohuehkoa toimikaskudosta melkeen 5 metriä.

        Olen tehnyt pitkän liinan farkkukankaan tyyppisestä, mutta huomattavasti ohuemmasta kankaasta. Ihan toimiva peli siitä tuli, mutta ei varmasti läheskään Didymoksen veroinen. lakanakankaaseen verrattuna kuitenkin paljon parempi.


    • Liinailija

      Vohvelikankaista ja intian puuvillasta ovat tehneet ihan kelpoisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      65
      3325
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3137
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2518
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      2478
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1943
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1830
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1445
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1310
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1169
    Aihe