Ostin POP osakepalvelun kautta osakkeita. Mistähän johtuu, että kun ostin päivän hinnalla, niin välittömästi ostettettuani osakkeet, olen tehnyt niillä muka tappiota n.4-5%. Johtuuko tämä siitä, että päivänhinnalla ostettaessa käytetään jotain korkeampaa kurssia?
Luulin, että ostettaessa päivän hinnalla, käytettäisiin sen hetkistä hintaa, joka pörssissä on kys. kurssilla.
Vai johtuuko se siitä, että ostoon lasketaan mukaan välitys kulut ja ne huomioidaan tässä hankintahinnassa ja näin ollen markkina-arvo on alhaisempi kuin hankintahintani?
POP osakepalvelu
3
1624
Vastaukset
- välittäjä on kingi
Pörssissä tehdään kauppaa tarjouskirjan välityksellä jos sen nyt noin voi sanoa.
Eli tarjouskirja näyttää tältä.
ostotarjoukset --- myyntitarjoukset
1000kpl 1.00e --- 1000kpl 1.05e
795kpl 0.99e --- 235kpl 1.06e
eli jotkut ovat antaneet ostotoimeksiannon hintaan 1e ja jotkut 0.99e hintaan jne ja toisaalta jotkut ovat antaneet myyntitoimeksiannon 1.05e myydäkseen ko. osakkeet 1.05e hinnalla.
Nyt jos sinä annat ostotoimeksiannon päivän hintaan niin meklari ostaa sulle osakkeita suoraan tuolta myyntipuolelta hintaan 1.05e kappale.
Ja toisaalta joku toinen voi antaa sen jälkeen myyntitoimarin päivän hintaan jolloin meklari tekee myynnin suoraan ostolaitaan hintaan 1.00e ja tuo on silloin viimeinen kurssi mikä määrää myös sun omistamien osakkeiden sen hetkisen arvon eli noin 5 prossaa tipahti miinukselle.
Päivän hintaan annetut toimeksiannot voivat olla hankalia vähälikvidisten osakkeiden kohdalla joiden osto ja myyntilaidat voivat olla kaukana toisistaan.- Riksa85
Jeps, eli päivän hinnalla ku ostetaan/myydään, niin mennään teoriassa siitä missä aita on matalin eli tarttuu aina ostettaessa siihen halvimpaan vaihtoehtoon mitä tarjolla on myyjien puolelta.
- ei pop-pankkiin
Ei siinä ole mitään hankalaa, jos vain ymmärtää, että osto toteutuu sen hetkisellä alimmalla myyntitarjouksella. Myyntitarjouksiahan sitä ostajan pitää seurata ja vähän vilkaista myös ostotarjouksia, jotta näkee onko liikkeellä isompien erien ostajia.
POP Osakevälitystä en suosittelisi. Olen törmännyt siihen kuolinpesän osakkaana ja vaikuttaa kovin hankalalta ja kalliilta. Pankillekkin pitää maksaa aivan turhasta 2euroa kuukaudessa, vaikka paremman Nordnetin palvelun saa suoraan Nordnetilta ja ilman kuukausiveloitusta. Itsellä on jo parikymmen vuotinen kokemus eri välittäjistä ja toimijoista alalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 614247
- 1053465
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj373080Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262568- 452227
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51999- 201959
- 1861817
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3941516Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91328