Millaisia "painajaismaisia" työhaastatteluita olette kokeneet hakiessanne jotain hoitoalan paikkaa?
Itse olin viimeksi haastattelussa, jonka koin melko epämiellyttäväksi. Olin sanavalmis ja "treenannut" mutta koin, että minulle hymisteltiin ja pidettiin vähän tyhmänä :/
Haastattelu kesti vain 10 min..
En oikein tiedä mitä ajatella. Mielestäni vastasin kuitenkin hyvin.
Itse olin viimeksi haastattelussa, jonka koin melko epämiellyttäväksi. Olin sanavalmis ja "treenannut" mutta koin, että minulle hymisteltiin ja pidettiin vähän tyhmänä :/
Haastattelu kesti vain 10 min..
En oikein tiedä mitä ajatella. Mielestäni vastasin kuitenkin hyvin.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kuvaamasi painajaismainen haastattelu lienee yksi kohtuullisen yleisesti käytössä oleva haastattelutekniikka. Siinä testataan stressin- ja paineensietokykyäsi. Itsekin olen kerran ollut sellaisessa ja sain paikan. Paras on itse vain pysyä tyynenä ja vastata "asiattomiinkin" kysymyksiin selväpäisesti.
Toinen suosittu tekniikka näyttää olevan haastattelumalli, jossa haastattelija käyttäytyy erityisen tuttavallisesti, saattaapa jopa pyytää haastateltavaa heittämään vitsinkin ja kertoo itse sellaisen malliksi. Tähän sama homma kuin edelliseen, itse pysyttävä asiallisen ystävällisenä eikä missään nimessä mennä tuttavallisuuden lankaan.
Siis haastattelussa etsitään sopivaa ihmistä ko.paikkaan.Paras kun ei mieti mitään tekniikoita vaan on ihan oma ittensä.
Ole oma itsesi ja jos et saa paikkaa se ei ollutkaan sinulle hyvä. Haastattelijalla saattaa olla joku "tekniikka", tai sitten ei. Se, että haastattelija järjestää haastateltavalle "painajaismaisen" haastattelutilanteen kertoo kyllä jo aika paljon työpaikasta ja voit hyvin ajatella, että et siinä paikassa olisi kovin kauaa viihtynytkään. On kaikkien etu, että haastattelu menee hyvin ilman paniikkia. Näin työnantajakin saa haastateltavasta oikean hyvän kuvan. :-)