Täytetakaus.

Ricto

Olenko käsittänyt oikein täytetakauksen merkityksen asuntolainassa, ollaan ostamassa 100000 asunto. Vakuutena lainalle asunto 70% valtiontakaus loppuosalle( 13000 euroa) Kaksi henkilötakaajaa ja pankin tarjouksen mukaisesti he olisivat täytetakaajia. Olenko käsittänyt siis oikein että tässä takausmuodossa asunto lähtee ensin ongelmatilanteessa joten ei ilmeisesti takaajilla heti suurta hätää, kun takaussummakin on noin pieni. Kertokaa joku joka tietää koukerot tarkemmin tai jolla on omakohtaisia kokemuksia.

2

2653

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • menee asunto

      pankinjohtajan sukulaiselle puoleen hintaan ja seuraavaksi otetaan sen takaajan tili tyhjäksi jolla on rahaa tilillä, siis sekään ei mene tasan.

    • Juurikinnäin.

      Kun kyseessä on laina, joka on otettu velallisen kotina käytettävän asunnon/kiinteistön ostoon ja jossa ko. asunto/kiinteistö on vakuutena, takaus on aina täytetakaus. Pankin on siis tosiaankin realisoitava kämppä ensin, ja jos sittenkin jää vielä jotain maksamatta, vasta sitten voi mennä kinuamaan takaajilta. Riski on vain siinä, että jos asuntojen hinnat romahtavat eikä pakkohuutokaupassa kämpästä paljon p***aakaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      112
      4488
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      200
      3707
    3. 202
      3001
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      75
      2867
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      60
      2747
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      84
      1411
    7. 60
      1256
    8. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      1082
    9. Missä kuussa

      Rakkaasi on syntynyt?
      Ikävä
      61
      1006
    10. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      120
      1003
    Aihe