onko porukka päässyt koeajamaan Qashqai 2?
Minkälainen oli ajotuntuma ja äänentaso verrattuna sen pikkuveljeen?
omalla paikkakunnalla ei ole Nissan suostu viemään autoa liikkeestä ulos ja koeajon joutui tekemään perus Qashqailla :(
itseltä jää ainakin kaupat tekemättä kunnes pääsen kokeilemaan sellaista autoa jota olen ostamassa..
Minkälainen oli ajotuntuma ja äänentaso verrattuna sen pikkuveljeen?
omalla paikkakunnalla ei ole Nissan suostu viemään autoa liikkeestä ulos ja koeajon joutui tekemään perus Qashqailla :(
itseltä jää ainakin kaupat tekemättä kunnes pääsen kokeilemaan sellaista autoa jota olen ostamassa..
Vastaukset 4
Vanhimmat
täälläkin; auto on seissyt sisällä jo 2 viikkoa.
Taitaa mennä liian hyvin Nissanilla, kun pystyy käännyttämään asiakkaat pois liikkeistä.
Takavuosina primeran 1,6l farkusta oli niin kova tarjous että yritin käydä koejaolla vaikka olinkin periaatteessa katsomassa pykälää pienempää farkkua.
Liikkeessä ei tietenkään ollut yhtään 1,6-litraista kun kaikki on myyty ja tilauksessakin on vain suoraan asiakkaalle meneviä malleja.
Myyjä yritti kuitenkin tyrkyttää kaikilla varusteilla kuorrutetun 2.0l HB automaagin (17 tuuman alut ja leveät läytyt tietty alla) avaimia.
"Aja kuule tällä ja tuu sitten tekemään tilaus. Tää on kuule käytännössä ihan samanlainen kun se jota oot ostamassa."
Jos näin todella on niin täytyy sanoa että ne jotka maksoivat 15 000€ lisää tuosta huippumallista eivät tosiaankaan saaneet vastinetta rahoilleen :D Ei tullut kauppoja.
Pitäisi varmaan mennä seuraavaksi Veholle kokeilemaan tarjoavatko koeajoa S-mersulla jos se 1,8l Civic ei just nyt satu olemaan pihassa. Tai päinvastoin.
Kävin viime perjantaina koeajolla.
Selvästi tilavampi, kuin tavallinen Qashqai. Mutta lisäpenkeillä ei voi kovinkaan isot lapset istua. Pidemmän akselivälin takia auto tuntuu ainakin minusta suuntavakaammalta. Melutaso korvan perusteella matalampi, kuin pienemmässä. Ero saattaa toki selittyä sillä, että 2:ssa oli kitkat ja lyhyessä Qashqaissa kesärenkaat.
Ainakin Mikkelissä on koeajettavana monta Qashqaita, pitkiä ja pätkiä.