Onko kenelläkään kokemuksia hyvien ja laadukkaiden digikuvien myynnistä ja mitkä kanavat ovat parhimmat. Olen hieman kiinnostunut asiasta kun muutaman kuvan olen myynyt ja nyt voisi laittaa esille muitakin. Onko joku tehnyt omat kotisivut ja myynyt sen kautta - entäs käyttänyt näitä suomalaisia tai ulkomaisia kuvanvälitystoimistoja?
Olisi kiva kuulla kokemuksia.
Olisi kiva kuulla kokemuksia.
Vastaukset 2
Vanhimmat
tuottoisa firma ei enää ole hengissä. Digi tappoi vapaan valokuvauksen täysin.
Nykyään ei kukaan halua maksaa kuvista mitään, sillä onhan kuvaus nyt "ilmaista".
Ennen muinoin sai verotuksessakin vähentää "kuluja" 25% ilman mitään todisteita, mutta ei enää.
Tuommosilla yksittäisillä tekotaidepläjäyksillä ei tosiaan kauheasti saa myytyä.
Ajantasalla olevat aiheet voivat jonkun verran myydä, ja tietenkin paparazzi tyyliset kuvat tarjahalosesta bikineissä jnejne... ja onnettomuus kuvista ym. voit saada leffalipun iltalehdeltä.
Itse on parhaaksi tavaksi todennut käydä kuvaamassa häitä ja muita tapahtumia. Nyt olen tuotekuvausta tekemässä eräälle huonekalufirmalle ihan kohtuullista korvausta vastaan, mutta toki nämäkin ovat vain pientä sivubisnestä.