Onko kellään kokemusta armeijasta ja pääsykokeisiin valmistautumisesta? Jos on, millaisia? Onko siellä aikaa lukea, miten sieltä pääsee käymään pääsykokeissa, onnistuiko yhtä hyvin kuin olisi mahdollisesti onnistunut "vapaana" ollessassi?
Armeija ja pääsykokeet
Mitenkäs se onnistuu
21900
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
tapasi olla, että siviilipalvelus piti vähintään olla käytynä ennen armeijan virkoihin hakemista.
Sekä kunto piti olla erinomainen eli coopper pitää juosta noin 3000.
Täydellinen Suomen ja Englannin ja ruotsin kielentaito vaaditaan.
On myös monta muuta haku kriteeriä, mutten jaksa kaikkia kirjoittaa tässä ja nytten, esimerkiksi lihaskunto pitää olla kova eli penkistä pitää nousta yli 120 kilogrammaa.
-KantaSotilasKessu
Ei onnistu. Voit unohtaa heti kättelyssä. Toki kannattaa käyttää kaikki mahdolliset verukkeet että pääset lomille sieltä paskasta, johon em. pääsykokeet ovat hyväksyttävä veruke.
Yritäs siinä lukee ku kymmenen mölyapinaa mekkaloi samas huonees sun kaa. Ei onnaa. Ellet saa jotain helminakkia kuten VIP-kuski yms.