ISOLA pois hyrynsalmen työvoimatoimistosta.ei välitä ihmisistä mitään.kunhan vain saa koulutus kiintiöt täyteen ja itseleen pisteet.on tapahtunut sellaistakin että on osoitettu koulutukseen vaikka olisi töitäkin ollut tarjolla.hyvät ihmiset jos teitä on kohdeltu väärin tehkää valitus TYÖMINISTERIÖÖN.niin minä ainakin tein.(asia tutkinassa.)
muistakaa että työttömäläkin on oikeutensa.
Bäckman johtamaan työvoimatoimistoa.
ps.työttömyysturvaa ei voi menettää toistaiseksi.
muistakaa että työttömäläkin on oikeutensa.
Bäckman johtamaan työvoimatoimistoa.
ps.työttömyysturvaa ei voi menettää toistaiseksi.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Aika mielenkiintoinen ilmiö, että ollaan passittamassa kurssille vaikka olisi työtäkin tarjolla. Ilmeisesti on tärkeämpi saada täysi luokallinen kurssilaisia jotta kurssi voitaisiin aloittaa. Olisikohan niin, että työkkärille on varattu kurssirahat ja rahat on sitten ilveellä millä hyvänsä saatava kulututuksi. Tosi hyvä pointti vedota kurssin sijaan työthön kun kerran työtä on tarjolla.
johtamaan työvoimatoimistoa.....hehheh....
Tosiasiassa ovat työvoimatoimiston porukat jo aikoja sitten unohtaneet että he ovat työttömiä varten.
He nyt kulkee töissä siellä ja saavat hyvän palkan lisäksi hyvän maineen ihmisten ylimpinä auttajina ja tukijoina ja kaiken hyvän tuojina.
Kiitetty olkoon systeemi ja köyhät kyykkyyn!!!
kun kerran on noinkin vahvaa "vaktoa" ja asia kohdistetaan johonkin henkilöön oikein nimellä niin täytyisi myöskin tältä esittäjältä löytyä nimi. vai kääntykö se taas sinne seläntäkaa huuteluksi niinkuin aikaisemminkin.
Ja eihän se tämä palsta ole mikään oikea paikka näitä asioita puida.
Nämäkin asiat puidaan varmaan TB-hallituksessa.
Tietävtköhän valittajat aina perusteita tehdyille päätöksille, uskoisin virkailijoilla olevan monenlaisia määräyksiä ym. seikkoja valintoja tehdessä. Ei varmasti voi tehdä aina kaikille mieluisia päätöksiä. Itse olen asioinut monissa eri työvoimatoimistoissa eri puolilla Suomea ja saanut todella hyvää palvelua, ei ole tarvinnut valituksia kirjoitella.
eli sie oot saanut hyvää palvelua kun tarve on ollut yhteneväinen voimassa olevien säännösten ja muistioihin perustuvien toimintatapojen mukainen joita systeemi suoltaa ja niiden varassa toimii ja voi hyvin.
Ainahan maailman sivu ovat viranhaltijat pienimmästä isompaan sanoneet että tottelin vain määräyksiä ja olen siitä puhdas kuin pulmunen.
Oikein esiin tuotuna voidaan siis sanoa että keskitysleiritkin muutama vuosikymmen sitten ja nykyäänkin ovat vain yleissivistäviä laitoksia ja lukihan ennen aikaan ko. toimistojen portin päällä että : Arbeit macht frei(Työ tekee vapaaksi).
Ole onnellinen jos ei ole valituksiin ollut aihetta sillä kyllä ne noissa toimistoissa ja muissakin vastaavissa palvelukeskuksissa voivat vaikeuttaa tahallaan tai tietämättäänkin tavallisen ihmisen elämää tarvittaessa aika paljonkin sillä ihmisiä ne ovat virkailijatkin, valitettavasti.
Olen todella jotunut elämäni varrella asioimaan useissa eri työvoimatoimistoissa, elämän eri tilanteissa, enkä ole kokenut joutuneeni systeemin uhriksi. Olen saanut ymmärystä ja apua ongelmatilanteissa. Vastaakohan metsä niin kuin sinne huudetaan?
Taitaa ola jeesiöllä sukulaisia kyseisessä pakkolaitoksessa.!!!!
(niin että sukulaissuhteella.)
.....sanoinkin että oo onnellinen jos niin vähällä oot päässyt.
Saattaa se olla että olet oikea tuurihaukkakin mutta mistä sen tietää vaikka sinun ongelmat ovat olleet sitä luokkaa että aloitanko kävelyn vasemalla vai oikealla jalalla sillä elo täällä ajassa on suhteellista kaiken suhteen ja ken helpolla pääsee niin se helpolla pääsköön.
On siinä sekin että oletko varma että olet juuri kyseisessä toimistossa ollut asiakkaana sillä ymmärrys ei aina tapaa olla yhtenäinen molemmin puolin tiskiä sielläkään jossa sinun mukaan ongelmatilanteet ratkeaa noin vain.
Voi olla että oletkin ollut sosiaalitoimistossa tai muussa sellaisessa jossa motto ei ole : Työ tekee vapaaksi.
Joka tapauksessa poikkeus yleensä vahvistaa säännön.
Ei sielläkään nyt huutelemalla hommat toimi joten viimeiseen tuskin voimme mitenkään vetää yleistäviä johtopäätöksiä vaan kyseessä lienee vain loppukevennys ,vai mitä?
Semmoinen jänis-sellainen. :)
En ole kyllä asioinut kyseisessä toimistossa, eikä tosin työttömyys ole ollut suurimipa ongelmia. Enempi terveyden kanssa ja sen johdosta useita eri kurrssejakin, joista kaikista on ollut hyötyä. Olen mennyt sinne missä töitä tai koulutusta on ollut tarjolla, ulkomaita myöten. Enkä ole katunut, vaikka ei ole reissun päällä aina helppoa ollutkaan. Olisko positiiviseela elämän asenteella merkitystä. Näihin asioihin liittyen työkkäreiden palveluissa ei ole moittimista. Tosin kaikilla ei ole mahdollista toimia laillani, täytyy myöntää.
oo hokenut että siellä se hyvä palvelu ja nyt et oo käynytkään....hohhoijjakkaa....
En ole maininnut yhtään toimistoa nimeltä, enkä lähde näillä palstoilla ketään nimillä osoittelemaan. Loppu.
kirjoittipa mitä tahansa varsinkin jos itestään kehua yrittää varsinkin noin läpinäkyvästi.
Aina ei riitä positiivinen elämän asenne.ko työvoimatoimistossa kun ei kuuntele kukaan mikä ihmisillä on elämäntilanne, sanotaan vaan että ei ole meidän ongelma.
Asioista pitää keskustella eikä aina vain suoralta kädeltä tyrmätä.
.??
Itsellä on myös kyseisestä toimistosta vain hyvää sanottavaa. Myönteisellä mielellä ja työhalulla saa myös hyvän palvelun. Valittajilla yleensä taitaa olla vähemmän myönteistä ajattelua...
johtaja sitä sorttia, että muu väki toimistossa kaappasi vallan ja pompotti monia asiakkaita täysin vastoin pykäliä.
"on tapahtunut sellaistakin että on osoitettu koulutukseen vaikka olisi töitäkin ollut tarjolla"
Miksi ihmisen pitää olla kyseisen laitoksen asiakkaana, jos kerran on töitä tarjolla? Selvennä hieman.
1.Ihminen on yleensä kyseisen laitoksen asiakaana
kun on työtön.
2.kyseinen laitos oli ensin tarjonnut asiakaalle
työtä asiakas hyväksyi työpaikan ja meni myöhemin asian johdosta kyseiseen laitokseen.
Siellä asia oli "jotenkin" pääsyt unohtumaan ja
työpaikka siinä sivussa.ei muuta kun asiakas
Antti kursille tai tulee karenssi.
3.yleensä kyseinen laitos on se joka työtä tarjoaa.