parin viikon päästä pikaloma prahassa, ollaan to-iltana perillä ja su-päivällä lähdetään jo kotiin. etukäteen pitäisi siis ottaa selville mitä ei ehdottomasti saa missata.
aluksi pitäisi selvittää miten päästään hotellille joka sijaitsee vanhan kaupungin aukiolla(hotel rott). onko järkeä maksaa taksista vai pääseekö bussilla yhtä helposti?
mitenkäs tuo hintataso menee, paljonko on esim. 100kr...?
jostain päin löytynee turistikierrosajelu, paljon kun ei aikaa ole ja tarkoitus on lähteä lepäilemään, ei niinkään koluamaan uutta ihanaa paikkaa. kuitenkin jotain prahasta olisi kiva nähdä.
jos jotain muuta tulee mieleen ajankohtana 20-23-11 niin otan tietoja kiitollisena vastaan!
lentokentältä vanhaan kaupunkiin ja muita vinkkejä
3
1869
Vastaukset
- sibyllavon
pääsee hyvin bussilla metroasemalle, mistä metrolla hotellin lähelle. Ei maksa paljon. Itse pidin Petrinin kukkulalla olevasta mini Eiffeltornista, josta aukeaa hyvät näkymät. Torniin on kiivettävä.
- Zizkov
JOs paljon matkarahaa, ota taksi. Itse menen bussilla/metrolla edullisesti sekä vaivattomasti.
Ehdottaisin että luet esim Mondon Praha oppaan josta löytyy hyvät tärpit.
Itse pidän Letna puistosta josta upeat näkymät. Ja Zizkovin tv-tornista aivan mahtavat näkymät.
Ja mun mielestä mukava kokemus oli Staropramenin olut-tehdas maistiaisineen. JA pitäähän sitä Kaarlen silta kävellä päästä päähän
- santtuunttu
Lentokentältä(lentokentän) taxi maksaa 1150 korunaa eli n.37 euroa edestakainen matka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann4883361Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1532375- 1352202
Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel371685Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä71675Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak2131436Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1811434Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien171297- 91202
- 571136