Hävettää olla köyhä

Siis erittäin...

Haluaisin antaa naiselleni kunnon kihlasormuksen, mutta kun maksavat niin hirvittävästi että menee ruokarahat halvimpiinkin kun on kerran köyhä..

Lupaukset on annettu, sormukset puuttuu ja hävettää ihan hirveästi myöntää olevansa niin köyhä ettei sormusta saa hankittua... :'(

5

2845

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itsellä monta

      Löytyisikö suvusta vanhoja sormuksia? Joku tädeistäsi ollut monta kertaa aviossa/kihloissa, missä edesmenneen isoäitisi sormukset, onko äitisi sormus jäänyt pieneksi tms?

      Vanhat sormukset ovat kihloina mielestäni arvokkaampia kuin uudet, niihin liittyy aina tarina ja usein kultakin on sitä kalliimpaa sorttia. Sormuksen voi käyttää kultasepällä puhdistettavana ja uudelleen kaiverrettavana.

      • Tyytyväinenasiakas

        Kulta-Kamarista löydät 2mm kihlasormuksen keltakultaisena edullisesti, muistaakseni hinta oli 30-50 paikkeilla, itse hankimme sormukset sieltä.


    • minulta

      Meidän nurkissa lojuu sormukset mieheni EDELLISESTÄ kihlauksesta, siis jonkun ihan muun kuin minun kanssani! Paljonko maksat? Ihan kultaa kuitenkin! :)

    • Säästöä kaikki

      luopua koko hää ja kihla-ajatuksesta. Kyllä olla voi muutenkin kun pian ero tulee kuitenkin.

      • ärsyyntynyt

        no olipa taas negatiivinen kommentti.. tuossa saitkin jo hyviä vinkkejä.. sormuksia voi myös tilata,saa hienommankin sormuksen osarilla,alle 20e kk erälläkin esim.. :) netanttilasta esimerkiksi. tsemppiä etsintöihin:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      441
      2604
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      14
      2450
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      252
      1485
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1154
    5. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      431
      1074
    6. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      62
      1056
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      155
      932
    8. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      918
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      869
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      855
    Aihe