Eli glykoolit ajetaan koneeseen (keskimoottori), mutta sitten olen kuullut, että polttoaineen suodatin pitäisi kaataa täyteen jotain litkua jonka nimeä en nyt saa mieleen ja tämän jälkeen suorittaa dieselin ilmaus, jotta kyseinen aina leviää järjestelmään suojaamaan joltain korroosiolta ehkä (?).
Kysymys onkin, että mikä tuo aine on ja miltä se nyt sitten suojaa? Toinen kysymys on että, jos ilmaan koneen ja pyöritän starttia, niin eikös se pyöritä vesipumppua samalla ja tyhjää glykoolit pois? Tosin ilmaa kai sinne tulisi vain tilalle...
Moottorin 'huolto' talveksi
8
1620
Vastaukset
- moista kuullut
En ole moisesta aineesta kuullut. Jotkut pistää polttoaineen sekaan tipan 2-tahti öljyä ja käyttää konetta hetken. Hyötyä tai ei niin idea tuossa on, että jäisi jonkin sortin voiteluainetta polttoainejärjestelmään joka tietenkin suojaa korroosiolta/kiinnijuuttumiselta. Kai tuolla sun hakemalla litkulla jotain vastaavaan haetaan.
Vastaus kysymykseen: Jos kone pyörii, glykolit menee pihalle. - Riisseli
Moi.
Jos koneesi on DIESEL käyttöinen niin siinnä dieselpolttoaineessa itsessään on voiteleva ja korroosiolta suojaa ominaisuus, ei siis mitään mömmöjä suodattimeen !
Ja jos pyörittelet konetta kuivilla ilman vettä niin saat lisäksi merivesipumpun siipipyörän rikki ! - A. Perkins
http://www.le-voiteluhuolto.com/muut tuotteet.php
niin ja tästä lisätietoa.
http://www.google.fi/search?hl=fi&q=dieselpolttoaineen lisäaine&btnG=Hae&meta= - xxxxxx.
on hihnavetoinen, niin hihna irti ja starttaa kone hetkeksi. 10-20 sekuntia, ei vielä pakosarjan kumiliitoksia tms. hajota.
- keinottelija
Samalla kun imutat glykolit sisään, suihkuta esim crc:tä ilmanottoaukosta sisään. Anna käydä niin kauan kuin glykoliseosta sisältävä ämpärisi tms. on tyhjä ja sammutat koneen. Hyvin talvehtii.
Dieselöljyhän on itsessään ÖLJYä, joka kyllä voitelee ruiskupumpun ja suuttimet.
Ei tarvitse ilmailuja. Keväällä sitten kun vaihdat pa-suodattimet tulee se ilmaus eteen..- mutta vain 1/2
"Dieselöljyhän on itsessään ÖLJYä"
Kyllä, mutta aina myös vettä ja sen vuoksi kannattaa käyttää polttoaineen seassa lisäainetta jota esim. tuolla aiemmin suositeltiin. Tämä ohje on dieseleihin erikoistuneelta korjaamolta joka huolsi minun jakajapumpun ja korjsasi suuttimet. Koneeseeni laitettiin merikäyttöön tarkoitetut suuttimet jotka eroavat tavallisista siten, että ne ovvat suunniteltu käytettäväksi pitkiä aikoja samalla kierrosluvulla, kun taas maantie käytössä suuttimista ruiskutetaan polttoainetta toistuvasti (nopeasti) vaihtelevia määriä. mutta vain 1/2 kirjoitti:
"Dieselöljyhän on itsessään ÖLJYä"
Kyllä, mutta aina myös vettä ja sen vuoksi kannattaa käyttää polttoaineen seassa lisäainetta jota esim. tuolla aiemmin suositeltiin. Tämä ohje on dieseleihin erikoistuneelta korjaamolta joka huolsi minun jakajapumpun ja korjsasi suuttimet. Koneeseeni laitettiin merikäyttöön tarkoitetut suuttimet jotka eroavat tavallisista siten, että ne ovvat suunniteltu käytettäväksi pitkiä aikoja samalla kierrosluvulla, kun taas maantie käytössä suuttimista ruiskutetaan polttoainetta toistuvasti (nopeasti) vaihtelevia määriä.Mitkä ihmeen merisuuttimet? Ehdin ennen alanvaihtoa elättää itseni toistakymmentä vuotta korjaamalla meridieselmoottoreita, enkä ole koskaan törmännyt erikoiskärkiin.
Ei se suutin ja sen jousi välitä tehonvaihteluista, pelkkää mekaniikkaa. Ja kyllä teho vaihtelee tasakierroksillakin, eli ruiskutuspumpun säädin huolehtii kierrosluvun tasaisuudesta säätämällä syöttöä.
- R K-S
ja sen tarkoituksena on suojata dieselpumppu ja suuttimet seisonta-aikan tapahtuvalta korroosiolta. Suojaöljy on esim.Shell Calibration Fliud. Saat lähimmästä dieselhuollosta. Samaa ainetta käytetään diesel-testipenkeissä. Autotarvikeliikkeissä myydään diesellisäaineita. Suurin piirtein sama vaikutus.
Onko toimenpide tarpeen on makuasia. Kuitenkin törmäämme usein siihen, että suuttimia viedään huoltoon ja niiden kärkiä vaihdetaan. Tältä välttyy kun huoltaa oikein.
Kun imet pakkasnesteen koneeseen. Jos on merivesikone, niin tyhjennä syl. ryhmä ensin merivedestä. Sitten imuletku astiaan ja kone hetkeksi käymään. Helppo juttu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7202900Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3602570Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o452328Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä262302Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581888Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121412Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181409- 721323
- 551260
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?121254