Vanuatu

Marjukka86

Terve kaikki,

Hiljainen on palsta mutta osaisikohan silti joku kertoa minulle Vanuatusta. Olen siis menossa sinne Australian reissullani helmikuun alussa. Tarkoitus on olla vain 4yötä ja yövymme käytännössä Port Vilassa. Olemme ottamassa malaria lääkitykseksi doksisykliinin. Lisäki tarkoitus on ostaa sumutetta, joka tehoaa malaria alueillakin. Onko nämä riittävät suojat? Lariamia emme halua käyttää, ettei vaan mene koko reissu pilalle mahdollisten haittavaikutusten takia. Olisiko syytä hankkia vielä vuodekatos? Lääkärin mielestä doksisykliini lääke on ok (yleislääkäri). Haluaisin nyt vain varmistusta asialle, jos joku vaikka tietäisi. Lisäksi olisin eritäin kiitollinen, jos joku kertoisi muutenkin kokemuksiian Vanuatusta. Esim. helmikuun sää kiinnostaa. Sade kausi siellä ainakin taitaa olla meneillään. Kiitos jo etukäteen kaikkille!

1

2496

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanu

      Kävin Vanuatulla 2006 ja en syönyt malaria lääkkeitä.Ei edes tullut mieleen ja itikoista mitään vaivaa ollut.
      http://www.mdtravelhealth.com/destinations/oceania/vanuatu.php tolla saitilla on infoa lääkityksestä ja googlaamalla löytyy lisää.
      Olen kaksi malaria satsia syönyt Lariamia(ei ongelmia vaikka on aika "kovaa" kamaa),Afrikan safareilla.Käynyt sen jälkeen pari kertaa uudestaan Afrikassa ja muilla malaria alueilla ja en ole enää syönyt malaria lääkkeitä.Malaria on arkipäiväinen sairaus Afrikassa ja ennaltaehkäisyksi riittä että välttää itikan pistoja,nukkuu verkon alla jne...Lääkkeistä ollaan montaa mieltä.Olen laskenut sen varaan että jos malaria tulee hakeudun hoitoon heti ja malaria maissa tiedetään mitä nappia pitää ottaa koska malarioita on monenlaisia.Lariam on tehokkain yleismalaria lääke.Malaria tappaa mutta yleensä köyhiä Afrikkalaisia joilla ei ole varaa lääkkeisiin tai pääsyä lääkäriin.
      Helmikuun säästä ei ole tietoa oli itse kesäkuussa.Tossa olisi mitä olin kirjoittanut Vanuatun reissulta muistiin...

      Vaihdoin rahaa kentällä € = 127.03 VT
      Taksi Vila Hibiscukseen 1000VT
      Taksihinnat olivat infotaulussa matkalaukkuhihnan jälkeen.
      Vila Hibiscus Motel Apartementos 2500VT
      Huone.OK.
      Dormit (1500VT) oli täynnä,sain huoneen huoneistosta.3h keittiö kylppäri.Eipä siellä muita kyllä näkynyt.
      Kävin kaupassa hakemassa purtavaa ja juomaa.Halvin bisse 0.5l 395VT!~3€ !!Hintataso on kova.
      La 10.06.06
      Vila Hibiscus Motel Apartementos 1500VT
      Dormi,OK.On itseasiassa ”mökki” missä on 3 huonetta ja 6 sänkyä.
      Pähkäilin mitä huomenna?Saari ympäri,purjehtimaan vai Tanna-safari?
      Päätin lähteä päiväpurjehdukselle 7800VT.Tanna-safari olisi ehkä ollut parempi vaihtoehto?Lento Tannalle,yö,sapuska ja kuskaukset n.40000VT~300€ eksrat.Lähtö sunnuntai aamulla ja maanantaina takaisin.
      Vaihdoin rahaa Goodiessa € = 133.7VT
      Paikallinen kalja Tuser 0.3l 200VT ja tuoppi (0.3l ?) baarissa 300VT.Safkaaminen härmän hinnoissa.Ei niin sikakallista kuten eilen pelkäsin,muttei tästä saa halpaa tekemälläkään.
      Ja Tannalle oli muutama pakettia tarjolla n.30000-40000VT,sisältäen enemmän tai vähemmän.Loppusumma tulisi olemaan joka tapauksessa n.45000VT~340€ hujakoilla paketista riippumatta (n.1 ½ vuorokautta).Oli tarjolla lisäöitä n.3000-5000VT.
      Ja kaupoissa ei myydä alkoholia La 12.00 – Ma 07.30 välisenä aikana.
      Su 11.06.06
      Vila Hibiscus Motel Apartementos 1500VT
      CoonGoola Day Cruise 7800VT
      OK,normaalisetti
      Hakevat aamulla 08.30,kuskaus saaren toiselle sivulle (itä).Näkee vähän saarta samalla.Purjeveneellä toisen saaren biitsille,uimista,pari snorklausta,sapuskaa ja takaisin n.17.00.
      Tanna Volcano Overnight-safari (lisäyöllä) olisi ehkä ollut parempi vaihtoehto joskin 5 kertaa kalliimpi.Veneellä oli porukkaa jotka olivat käyneet Tannalla,sanoivat hyväksi ja ihan vastinetta rahalle.Jep,ja taas tyhmyydestä sakotetaan tai jotain.
      Sapuska puolesta.Kiinalaisista take-away (voi syödä myös sisällä) mestoista saa sapuskan 300VT.Tarjolla muutamaa vaihtoehtoa.Oleminen ihan kohtuuhinnoissa,aktiviteetteihin saa menemään rahaa nopeasti (kuten yleensä) ja niitä riittää.
      Ma 12.06.06
      Kävin Adventure Centerissä tsekkaamassa Tanna-safaria (paikka ei ollut launtaina auki),hinta oli 40000VT mutta hinnan 36000VT ennen kuin sain edes suutani auki.
      Pikkubussi (B-rekkari,Hiace) kentälle 100VT n.15min.Toimii kuten taksi,mutta ottaa porukkaa kyytiin ja ajaa minne pyytää.

      Ei muuta kuin hyvää reissua

    Ketjusta on poistettu 22 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1375
    2. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1239
    3. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      78
      1228
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      242
      1150
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1026
    6. 64
      913
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      871
    8. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      13
      777
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      42
      700
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      65
      687
    11. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      575
    12. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      560
    13. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      32
      549
    14. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      33
      544
    15. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      529
    16. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      508
    17. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      485
    18. Et siis halua

      Kansssani mitään
      Ikävä
      29
      479
    19. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      86
      463
    20. Onko kipuraja

      Jo ylitetty?
      Ikävä
      51
      461
    Aihe