että jos isä ei halua olla lapsen kanssa tekemisissä miks te teette siitä sellasen shown??? meinaatteko ettette itse osaa kasvattaa lapsesta tasapainoista aikuista, ihan yhtälailla miehen mallin se saa teidän uusista miehistännekin. ketään ei voi tässä maailmassa mihinkään pakottaa, joten teette vain hallaa itsellenne ja lapsille kun väkisin pitää saada isälle lapset. Tunnen monta ihmistä kenestä on tullut kunnon eläjiä vaikka ei ole isää ollut, ovat jopa iloisia ettei ole tuntunut siltä että on pitänyt väkisin mennä isälle. että miettikääs näinkin päin
ooteko koskaan
miettiny...
10500
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
töllössä vähän aikaa sitten (su?)
Eli nainen oli saanut lapsen ja halusi tavata tämän isän. oli yrittänyt monasti saada isän kiinni, lähettänyt kirjeitä ym. Isä ei luultavasti halunnut enää nähdä äitiä tai lasta. Harmittaa, kun en voinut katsoa koko ohjelmaa, että kuinka siinä sitten lopulta kävi. Mielestäni jos isä ei halua ´nähdä lasta niin asian pitäisi antaa olla niin. ainakin minusta se nainen jotenkin teki itsestään pellen.
tai voiko sellaista mieheksi kutsuakaan... Kuitenkin, "mies" joka kieltäytyy tapamaamasta lastaan on aika helvetin iso luuseri. Mikä siinä on että miehet voivat hylätä lapsensa ja se on ihan okei: "ei voi pakottaa jos toinen ei halua" Voi jessus. Voisiko äiti hylätä lapsensa ja kieltäytyä tapaamisista ja olla silti muiden silmissä normaali ihminen? Ei, ei voisi.
Minä en ikinä voisi kuvitellakaan suhdetta lapsensa hylänneen miehen kanssa. Luuserimiehet eivät kiinnosta.
on. jos ei halua, niin ei halua. ja tämän dokumentinkin nainen teki itsestään säälittävän kun kerjäsi lapselleen isää.
Voiko muiden silmissä normaali äiti hankaloittaa lapsen ja isän tapaamista ? Tarjota lapselle laivaristeilyä yms tapaamisviikonlopuksi, kiristää lapsella: osta tai et näe, sanoa lapselle: älä vastaa, jos se soittaa, mustamaalata isää aina kun mahdollista...
esim meidän tapauksessa. On katsottu paremmaksi ettei poika näe isäänsä.
Miksi miehestä tulee "mies",jos ei tapaa lapsiaan? Onko ne asiat niin mustavalkoisia? Voiko äidin käytöksellä olla osuutta asiaan? Mitä jos äiti kiristää lapsilla, täytyykö miehen alentua siihen, että väkipakolla tapaa lapsiaan jos äiti ei sitä halua? Ei halua aiheuttaa enempää eripuraa tilanteeseen?
Entäpä tilanne, jossa mies on lähtenyt kotoaan alta pois siksi että lasten äidillä on uusi mies? Entäpä jos mies on itse tajunnut, ettei ole tarpeeksi kypsä tähän hommaan ja näkee paremmaksi että lasten äiti hakee sitä uutta isää lapsille eikä mene sotkemaan heidän uutta perhe-elämäänsä jottei lapsiin satu enempää? Tai pysyy muuten vain eron tullessa poissa kuvioista, jottei lapsiin satu enempää?
Tuleeko jollekulle muulle lisää tilanteita, jotka eivät ole ihan JOKO-TAI tilanteita?
jos isä haluaa panostaa uuteen perheeseen kun edellisessä asiat meni päin helvettiä?
nyt on nyt ja ennen oli ennen
molempiin vanhempiin, myös siihen isään!
Lapsi kaipaa isäänsä,ja haluaa itse olla isänsä kanssa.Jos omat lapseni eivät haluaisi mennä isälleen,tai kaipaisi häntä..eiväthän lapset silloin isälleen menisi.
Lapsella on ikävä toistakin vanhempaansa.Yhdessä lapsi on tehty,yhdessä vastuu kannettava kasvatuksesta.
"ennen oli ennen,nyt on nyt" -ajattelulla toimivat ihmiset eivät tätä ymmärrä.Lapsettomat pikkulikat vanhempien miesten kimpussa?
Maailma on muuttunut niin,että harvinaista ovat kestävät ydinperheet.Voiko uusi rouva olla aivan varma,että juuri hänen liittonsa kestää? Ja jos miehelle on tolkutettu,miten entisen suhteen lapset kuuluvat menneisyyteen,mites sitten uuden ex-rouvan kanssa tehdyt lapset?
Sitten alkaa parku..
Mihin hemmettiin ihmisten empatiakyky on kadonnut? Osaako kukaan ajatella niin,että olisi hetken toisen asemassa ja pyöri sen oman navan ympärillä..