Kaipaisin kovasti vastausta asiaan joka mietityttää.
Eli minulla on 3,5kk sakun pentu joka käyttäytyy kummallisesti kun toinen koira tulee minun tai mieheni lähelle. Alkaa hyökkiä, haukkua ja murista toiselle koiralle. Muuten ei mitään ongelmaa kunhan pysyy meistä kaukana. Mistä moinen käytös? Orastavaa johtajuusongelmaa vaiko mitä?
Eli minulla on 3,5kk sakun pentu joka käyttäytyy kummallisesti kun toinen koira tulee minun tai mieheni lähelle. Alkaa hyökkiä, haukkua ja murista toiselle koiralle. Muuten ei mitään ongelmaa kunhan pysyy meistä kaukana. Mistä moinen käytös? Orastavaa johtajuusongelmaa vaiko mitä?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sakun pentu ei luota teihin.
Meilläkin oli sheltin kanssa niin, että kun ei luottanut meihin, se vapaana lähti meistä kauemmas, ei koskaan tullut luokse. Haukkui kaikille vielä enemmän silloin, kun oli hihnassa. Vapaana ollessaan se oli rentouneempi, kun tiesi, että tiukan paikan tullen pääsi pinkomaan karkuun, niin se ns. hyökkäily ei ollut niin voimakasta.
Kokeile apua Kitiskalta, jos mahdollista. Joidenkin mielestä metodit ovat "raakoja" koiralle, mutta eihän niistä metodeista kaikkea itselleen tarvitse ottaa. Mutta meillä auttoi ihan uskomattoman paljon.
siis ilmoitin kysymykseni ehkä vähän kummallisesti, mutta tarkitin että koira ei päästä muita koiria lähelle.
Koiranpentu on epävarma vieraiden koirien seurassa,joka on aivan normaalia. Samoin kuin se,että miehesi,sinä ja koirasi muodostatte lauman,jolloin koiranpentunne ilmoittaa laumaan kuulumattomalle,et kuulu laumaamme.Kyse ei ole johtajuudesta.
Hei
Suosittelisin kaikille koiraihmisille lukea Turid Rugaasin kirjoittaman kirjan Rauhoittavat signaalit. Haeppa vaikka kirjastosta tai kaupasta saa n 25€:n hintaan
tulee teijän luo turvaan muita koiria ja ku te ette saa aikaseksi ajaa pelottavaa vierasta pois pennun on tehtävä se itse ja tästä kasvaa myöhemmin ongelma jos asialle ei tehä jotaki.