pieni patti selässä...

Matti

Meidän kääpiövillakoiralla (10v narttu) on keskellä selkää pikkusormenpään kokoinen patti. Se on selkeästi nahassa, ei lihaksissa taikka luustossa. Ihossa ei näy mitään tulehdukseen viittaavaa, mutta aristaa sitä (kevyesti)puristaessa.
Pari vuotta sitten oli samanoloinen näppy, mutta se olikin "finni"´, joka puristamalla tyhjeni mädästä ja parani sit. Nyt tätä uutta näppyä ei puristamalla saa pois. Voiko tämän laatuisia kasvaimia olla koiralla ja mitä niille olisi tehtävä? Mitään haittaa siitä ei tunnu olevan, mutta huolettaa vain, jos se kasvaa tai listääntyy. Olen kuullut, että ns. rasvapatteja olisi vanhoilla koirilla, mutta millaisia ne ovat?

3

1373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Päivi

      voi olla pahimmassa tapauksessa syöpää.
      Jotkut ovat saaneet harmittoman patin pois sitä hieromalla.
      Isäni koiralla (doberman) oli kyljessä kaksi isoa pattia vuosikausia. Niistä ei ollut koiralle mitään haittaa.
      Sinuna näyttäisin niitä lekurille jos patti ei häviä.

    • kike

      villakoirilla tuollaiset patit ovat melko yleisiä, ja lähes tulkoon aina ne ovat harmittomia rasvapatteja. Mutta kannattaa seurata muuttaako patti muotoansa, kasvaako jne. Jos muutoksia tulee eikä patti häviä niin kannattaa mennä lääkärille. Mutta toistan että villakoirilla nämä ovat todella yleisiä !

    • Kaija

      onkohan ne yleisiä Cockereilla?
      Meidän Cockerilla on samanlainen selässä tai tuossa lonkan päällä. Hän aristaa sitä hieman myös puristettaessa.
      Eläinlääkärillä käytin heti kun huomasin ja hän vain pikaisesti vilkaisi ja totesi että rasvapatti.
      Nyt se on kuitenkin hieman kasvanut, joten luotanko lääkärin sanaan vai vienkö toiselle eläinlääkärille???
      Hauvani on 12 -vuotias ja muuten täysin terve, aivan kuin pentu!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      111
      2722
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1724
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      17
      1720
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      267
      1608
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      11
      1564
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      27
      1268
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      27
      1139
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1062
    9. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      83
      1031
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1022
    Aihe