Kysymys

Miksi koulussa ei ole vahtimestaria tai valvojaa
kytävissä ja välitunnilla? Minusta sellainen olisi
välttämätöntä.
4241
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

siihen ei ole rahaa. Silloin kun olin nuori niin koulussani oli käytävä vahteina koululaisia, jotka istu siellä käytävässä ja ulkona oli aina joku opettaja partioimassa.

Äänestä
  • turpiin tuli välitunnilla...ei opettajia siellä
    näkynyt...näin oli tapana maalaiskouluilla... eikä
    auttanut kannella opettajalle...katos kun häiriköt
    oli kylän napamiesten lapsia...

    Äänestä

Kyllä peruskouluissa varmasti on nykyäänkin ns. välituntivalvojat. Itse ollessani vielä yläasteella näiden maikkojen tarkoituksena tuntui olevan oppilaiden häätäminen ulos (tulivat jopa vessaan riehumaan)/estää sisällepääsy välitunnin aikana ja/tai tupakoitsijoiden jahtaaminen. Koulun pihalla hengailevien tekemisiin ei tietenkään kiinnitetty mitään huomiota.

Miksi kyselet tuollaista 22 -palstalla?!

Äänestä
  • asia on aktuelli
    Kun kysyin koulutoimen johtajalta, miksi rehtori
    hakkaa lapsia, tämä sanoi: - Ei ole minun asia.
    Valita aluerehtorille. Näin Lappeenrannassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuraattori. kirjoitti:

Miksi koulussa ei ole vahtimestaria tai valvojaa
kytävissä ja välitunnilla? Minusta sellainen olisi
välttämätöntä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu