saada päättää minkälaisen avun he haluavat ja tarvitsevat. Ei vammaiset tule uuden lain puitteissa edelleenkään olemaan itsenäisiä. Joku muu päättää puolesta. Kuka sitä haluaa? En minä ainakaan.
Vammaisien
pitää itse
5487
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
on myös LIIKUNTAvammaisiakin, jotka eivät välttämättä tajua omaa parastaan eivätkä halua ottaa vastaan tarjottua apua. Usein myös ei olla tietoisia kaikesta, mihin apuun ja tukitoimiin olisi mahdollisuus, joten siinä on sitten vaikea päättää yhtään mitään. Laki toivottavasti selventää vammaisen vaikuttamis- ja osallistumismahdollisuuksia!
neuvonta velvollisuus ja vaihtoehtojen tarjoaminen. Mutta vammainen voisi viimekädessä päättää. Toisaalta olen huomannut, että virkailijat eivät edes tiedä kaikkia asioita tai välitä edes opetella. Tämä tarkoittaa muitakin virkailijoita kuin sossua. ja siellä etenkin on alistusmeininki.
sellaista apua vastaan mitä ei tarvi ja ei saa sitä apua mitä tarvii. Näinkin voi käydä kun toiset tietää mikä sulle on parasta.
taas kaikki samaan nippuun ja täti tai setä tietää paremmin.
keharit ja normaaliälyiset vammaiset samaan nippuun ihan lain sanelemana :(