Aygo jatkaa Toyotan perinteitä...

autovertailuissa. Viimeisimmässä TM:ssa on vähäpäästöisten vertailu ja Aygo sijoittui siinä toiseksi viimeiseksi. Risuja tuli perinteiden mukaan ohjaustuntumasta, rauhattomuudesta maantieajossa, löysästä korista, meluisuudesta, huonosta suorituskyvystä sekä jarruista. Porkkanaa jaettiin taas hyvistä päästöarvoista sekä pienestä kulutuksesta. Vertailun muuten voitti Skoda Fabia Combi.
8909
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Autoja yhdisti vain alhaiset ilmoitetut päästöt.

Tuskin kukaan tekee autovalintaa esim akselilla Aygo bensiini - Fabia Combi diesel - Civic Hybrid?

Hintaerotkin ovat isoja noiden välillä.

Äänestä

Moi, vertailun autojen valintakriteereinä oli pienet päästöt. Aygo edusti ns. kääpiösarjaa ja sitä ei todellakaan ole suunniteltu maantiepirssiksi. Aika harva miettii ostaisinko esim. Fabia combi dieselin tai Civic hybridin tai Aygon.

Ja lopuksi, Aygo on sama auto kuin citikka C1 ja joku pösön minimalli, 107(?), Aygossa on tojon kone, muu suunnittelu tulee PSA-konsernista.

Äänestä

Kun katsotaan keiden kanssa oltiin kisassa, Aygon suoritus ei ollut pöllömpi:

1. Fabia Combi 1.4 TDI, 20 550 €, 8.8 p
2. Civic 1.4i CVT Hybrid, 28 900 €, 8.7 p
3. Mini Cooper D Clubman, 26 400 €, 8.2 p
4. Aygo 1.0 VVT-i, 12 350 €, 8.1 p
5. Fiat 500 1.3 Multijet, 18 500 €, 7.5 p

Ylivoimaisesti halvin auto hävisi voittajalle 0.7 pojoa ja yli kaksi kertaa kalliimpi Mini Cooperin kaula oli kokonaista 0.1 pistettä.

En osaa sanoa mikä järki on laittaa em. kilpakumppanit kisaamaan keskenään ja vielä laittaa järjestykseen pisteiden mukaan. Vai funtsiiko todella joku ostaisinko Mini Cooper Clubmanin diesel padalla vaiko Aygo 1.0 bensan...?

No, saatiinpa kuitenkin VAG:n tuotteelle taas voitto. ;)

Äänestä
  • tarvittiin yli 8te kalliimpi skota että saatiin sopiva tulos...

    Äänestä

Joo. Saman tarinan luin. Aika erikoinen vertailu oli, kun oli pantu vertailuun ja "paremmusjärjetykseen" kovasti eri hintaiset ja kokoiset ajoneuvot:
29 000€ Honda Civic, 26 400€ Mini Cooper Clubman, 20 550€ Skoda Fabia Combi, 12 350€ Toyota Aygo ja 18 500€ Fiat 500.
Onhan siinä muka TM löytänyt taas "tasapäisen vertailuryhmän" (?) Olisko pitänyt antaa tasoitusta pisteissä hinnan mukaan jo lähdössä niinkuin ravikilpailujen tasoitusajossa. Ja Toyotaltakin olis löytynyt Prius Hybrid Civicin rinnalle. Mutta tässä kai verrattiinkin miten eri kokoluokat keskenään maistuvat.

Muuten, kun pistetaulukkoa tarkemmin tutkii niin kallein, eli Civic, on toki "ajettavuudeltaan" ja autona ryhmän paras vaikka farmari fabialle onkin vertailussa löydetty "tavaratilapisteitä" enemmän kuin sedan civicille.

Ja sanoihan hevosmiehetkin ennen, että "kehu toiselle pientä mutta istu itse ison rekeen".

Äänestä
  • Siellähän sanotaan selvästi, että vertailu on suuntaa antava ei mikään mantra. Kukin painottakoon pisteytystä itselleen parhaimmalla tavalla. No ei se C1/107/Aygo kyllä oman kokoluokan vertailuissakaan ole hyvin pärjännyt.

    Äänestä

  • outlanderisti kirjoitti:

    Siellähän sanotaan selvästi, että vertailu on suuntaa antava ei mikään mantra. Kukin painottakoon pisteytystä itselleen parhaimmalla tavalla. No ei se C1/107/Aygo kyllä oman kokoluokan vertailuissakaan ole hyvin pärjännyt.

    nimenomaan jokaisen lukijan omaa arviointia, koska vertailun autot eroavat niin paljon toisistaan. Ja onhan selvä, että Keski-Euroopassa alkaen noin 8000 € maksava hyvin edullinen, kaupunkikäyttöön ja ensimmäiseksi autoksi halvalla tehty malli ei voi olla yhtä hyvä ominaisuuksiltaan kuin selvästi kalliimmat. Sekä Toyotalta että muilta yhteistyö tehtaan omistajilta PSA Peugeot Citroenilta löytyy kalliimmalla "parempia" malleja. Edullisesta on aina tingitty jotain säästösyistä kuitenkin sitä myydään vuosittain runsaat 300 000 kpl eri merkeillä. Tarvetta tällaiseen siis näyttää kuitenkin olevan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Reino kirjoitti:

autovertailuissa. Viimeisimmässä TM:ssa on vähäpäästöisten vertailu ja Aygo sijoittui siinä toiseksi viimeiseksi. Risuja tuli perinteiden mukaan ohjaustuntumasta, rauhattomuudesta maantieajossa, löysästä korista, meluisuudesta, huonosta suorituskyvystä sekä jarruista. Porkkanaa jaettiin taas hyvistä päästöarvoista sekä pienestä kulutuksesta. Vertailun muuten voitti Skoda Fabia Combi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu