Liika on liikaa,,,,

ruusenveltti

On se vaan kumma että täytyy ensin uhrata kotieläimiä,,, ja sitten ihmisiä suurpedoille , lähinnä karhulle ja sudelle. ,,, ennenkuin ilmeisesti päättäjien järki siellä kehäkolmosen sisällä palaa takaisin,,, susien ja karhujen määrä suomessa pitäisi puolittaa ja ilvesten kantaa vähentää 2/3... ennenkuin voidaan puhua turvallisesta ja järkevästä suurpeto politiikasta. onko aina odotettava onnettomuss,,, eikö joskus voisi ennaltaehkäistä. !!!!

3

712

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Peräkylien junttimetsästäjien

      Muuta tekevänkään kuin ennaltaehkäisevän petovahinkoja.Silläaikaa kun sinä nukut, nämä sankarit etsivät petoja,ja vain sen takia jotta nämä n.s. kunnon ihmiset saisivat rauhassa elellä.

      • ruusenveltti

        no itse katson tämän pienen kotikyläni sellaiseksi peräkyläksi jota ilmeisesti tarkoitat jutussasi ja ei täällä ainakaan kukaan tee laittomuuksia ja ammu luvattomia eläimiä, pari ilvestä vuoteen ja nekin on luvallisia, susia ja karhuja ei ole kaadettu täällä ollenkaan. vaikka aihetta kyllä olisi. ettei vaan olisi ne rahalla lupansa ostavat jkaupunki metsästäjät jotka roiskii kaikkia eläimiä ampua,,, lähinnä sellainen kuva jää kun katselee touhua valtionmailla. lahdataan eikä ajatella kestävää kantaa.


    • ookku otat kivvärrin kaapista

      ja lähet ite tappamaan ne suet ja karhut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      23
      5118
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      4573
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      102
      1334
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1320
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1220
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1094
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      943
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      855
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      813
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      779
    Aihe