Aivan turhaa

Minkä vuoksi ihmiset ovat nykyään näin säälimättömiä toisiaan kohtaan?

Miksei kukaan enää auta toista?

Miksi aina mollataan ja haukutaan pystyyn?

Onko tässä touhussa mitään järkeä?

Eikös keskustelu tarkoita kummankin puoleista asian selvittämistä?

Ottakaapa nyt itseänne niskasta kiinni ja avatkaa ne silmänne.

Jos jollakulla on huolia niin ei se kaipaa tuota haukkumista. Miettikää jos teillä itsellänne on huolia ja joku teidän kaltaisenne vastaa teille tuohon sävyyn mitä näillä palstoilla näkyy.

Herätys!!!
2273
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

niin se katkeruus siitä naisesta huokuu niin voimakkaana miehen perhettä kohtaan. Täysin ulkopuolinen ihminen kääntää miehen omaa perhettään kohtaan, ja siitä syntyy riitaa, vaikka ennen mies ja vaimo olivat hyviä ystäviä, mutta heti kun uusio tulee mies muuttuu välinpitämättömäksi.

Äänestä

mikäli viittaat sinulle yllä vastanneeseen henkilöön, hänen "auttamisensa" on täysin mahdotonta. Kuten tuostakin vastauksesta näet, hän vain hokee sitä, että joku nainen tuli ja VEI häneltä miehen. Samalla hän tuntuu kuvittelevan, että jokainen tänne kirjoittava uuden rakkauden löytänyt on hänen eksänsä uusi nainen.

Itse en ainakaan ole tullut tälle palstalle "selvittämään" mitään asioita "toisen puolen" (eksien?) kanssa, vaan kuulemaan muiden kaltaisteni uusperheen jäsenten kokemuksia heidän elämästään.

Tästä palstasta on tullut parin turhautuneen ex-vaimon temmellyskenttä, ja väki on vähitellen alkanut kyllästyä heidän juttuihinsa, onneksi.

Minä sanoisin, että jos sinulla on huolia, katso ensin peiliin, oletko kenties ne itse aiheuttanut. Ja jos minulla olisi sellainen huoli, että puolisoni olisi ottanut minusta eron, en tulisi apua hakemaan uusperhepalstalta, vaan menisin ero- tai yksinhuoltajapalstalle.

Että herätys!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


touhua tämäkin... kirjoitti:

Minkä vuoksi ihmiset ovat nykyään näin säälimättömiä toisiaan kohtaan?

Miksei kukaan enää auta toista?

Miksi aina mollataan ja haukutaan pystyyn?

Onko tässä touhussa mitään järkeä?

Eikös keskustelu tarkoita kummankin puoleista asian selvittämistä?

Ottakaapa nyt itseänne niskasta kiinni ja avatkaa ne silmänne.

Jos jollakulla on huolia niin ei se kaipaa tuota haukkumista. Miettikää jos teillä itsellänne on huolia ja joku teidän kaltaisenne vastaa teille tuohon sävyyn mitä näillä palstoilla näkyy.

Herätys!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu