Moikka! Elikkäs löytyykö gambiasta tätä samaa turistikrääsää ja halpoja vaatteita mitä jokaisesta välimeren ym.kohteesta? Ihan vaan sillä kyselen että tiedän otanko vaatetta mukaan, vai ostanko esim.rantavaatteet ja sandaalit paikanpäältä niin kuin esim.Thaimaassa aina olen tehnyt..
Ostoksista
ostelijat
3968
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kaltainen "ostos-paratiisi", ota omat rantavaatteet mukaan.
Kyllä Gambian täditkin myyvät tietysti jos jonkin sorttista afro-vaatetta, mutta ei ranta-alueilla ole sellaista myyntikojujen määrää kuin Thaimaassa, onneksi !
Kannattaa ottaa aika paljon mukaan,sieltä voi löytää vaatteita kaupungista,mutta aika usein ne ovat ainakin minun mielestäni vanhanaikaisia ja silti hintaa on,tinkiminen kovaa ja kauppiaat kyllä niin innokkaita että vaikea on löytää,tietusti jotain batiikkikankankaita joita voi käyttää rannalla mutta jos lähdet lyhyelle lomalle,turhaan menee aikaa etsimiseen.....itse otan mukaan Suomesta kun lähden joulukuussa ja aion jättää suuren osan sinne palatessani,koska he ovat vaatteiden tarpeessa,esim hotellisiivoojat ovat ikionnellisia saadessaan vaatteita itselleen tai perheelleen....
Gambia on kehitysmaa. Ostettavaa ei löydy - SIIS EI LÖYDY! Toki Afrikkalaiseen kulttuuriin liittyvää tavaraa on tarjolla - lähinnä matkamuistoksi!
Ei myöskään kannata isoja määriä tavaraa mukaan ottaa, ellei halua sinne erityisesti jotain jättää. Ilmasto on lämmin - yhdellä selkärepulla pärjää mainiosti pariviikkosen. Kaikista shampoopullon lopuista ja muista hygieeniatuotteista -hammastahna esim. ihmiset ovat todella kiitollisia.
Maa on köyhä. Maa elää suurin piirtein pähkinätuotannolla ja turismilla.
Maa on myös mielenkiintoinen ja omalla tavallaan kauniskin. Suositeltava paikka.
Maata ei voi verrata Thaimaahan - tai tietenkin voi. Eroavaisuudet ovat todella suuret. Yhteisiä tekijöitä ovat halpuus ja ihana ilmasto.
Vähän syvemmällä kun maassa kuljeskelee huomaa päälimmäisen ystävällisyyden alta voimakastakin "valkoisen miehen vihaa". Boss man ja Boss lady - kohteliaat nimitykset - pistivät kovasti mietityttämään. Eikä tuota pinnan alla olevaa tunnetta tarvitse ihmetellä. kyllä siirtomaa-aika melko kurjan tempun Afrikalle teki. Joskus olen miettinyt, eikö Englannin ja ranskan tulisi kantaa taloudelliseti suuri vastuu monista Afrikan maista?
Olen ollut Gambiassa kerran. Tänä syksynä vierailen toistamiseen ja sen jälkeen palaan jälleen koluamaan Etelä_Amerikkaa. Perua, Brasiliaa jne.
Täti