Haluisin kysyä että:
1.Poikkeaako minihiiren hoito tavallisen hiiren hoidosta?
2.Miten ison häkin/dunan minihiiri tarvitsee?(saako mistään dunia suht halvalla? (; )
3.Mitä muuta minihiiren dunassa tarvitsee olla,kuin ruokakuppi,juomapullo,pesäkoppi ja mielellään juoksupyörä?
4.Voiko duna olla lattialla,jos siis lattialla on "lämmin" eikä seinien välistä,ym tule vetoa,eli vaikka meillä ei oo lattialämmitystä voiko dunan laittaa suht lämpimälle lattialle?
5.JOS dunan voi laittaa lattialle onko parempi huoneen nurkkaan vai sängyn alle?
6. Jos hiirtä käsittelee joka päivä,kesyyntyykö helposti?
KIITOS VASTAUKSISTA JO ETUKÄTEEN!!
Tärkeimpiä on se että voiko duna olla sängyn alla ja miten iso dunan pitää olla?
minihiiret (:
6
1291
Vastaukset
- ----piipo----
Äskeisestä että miten paljon minihiiret maksaa yleensä? (:
- er123
Itsellä ei ole kokemusta mineistä, mutta..
1.Poikkeaako minihiiren hoito tavallisen hiiren hoidosta? Ei poikkea.
2.Miten ison häkin/dunan minihiiri tarvitsee?(saako mistään dunia suht halvalla? (; )Boksin koon suhteen en mene vannomaan mitään,mutta veikkaan samoja mittoja(kenties pienemmät)kuin taviksilla.Riippuu sekin lauman koosta,eli mitä enemmän naaraita,sen isompi boksi. Ja boksejahan saattaa löytää huuto.netistä,kirppiksiltä(josta itse oon bongannu minidunan tarvikkeita 5e:lla ja 90l akvaarion 10e:lla,koska siinä oli pieni halkeama,joka ei terra käyttöä haittaa ;> )jyrsijä etc. foorumeilta.. Ja älä osta häkkiä mineille.Ovat kuulema kovia karkailemaan eikä mistään löydy häkkiä,jossa olisi tarpeeks pienet pinnavälit.Dunakaan ei välttämättä ole se paras vaihtoehto kattoritilän vuoksi.Terrojakin saa halvalla,jos osaa etsiä (;
3.Mitä muuta minihiiren dunassa tarvitsee olla,kuin ruokakuppi,juomapullo,pesäkoppi ja mielellään juoksupyörä? Oksia,vessapaperi rullan hylsyjä,tasoja,pahvilaatikoita,heinää..Melkein mitä vaan mieleen juolahtaa.
4.Voiko duna olla lattialla,jos siis lattialla on "lämmin" eikä seinien välistä,ym tule vetoa,eli vaikka meillä ei oo lattialämmitystä voiko dunan laittaa suht lämpimälle lattialle?Mielellään ei.Vetoa saattaa tulla 'huomaamatta' ja hiiret ovat saaliseläimiä(eli monesti saattaa säikkyä ylhäältä päin tulevaa liikettä..)
5.JOS dunan voi laittaa lattialle onko parempi huoneen nurkkaan vai sängyn alle? Jos nyt jstn syystä päätät boksin jättää lattialle,niin huoneen nurkkaan!Sängyn alla ilma ei välttämättä kierrä tarpeeksi, sekä eläin tarvitsee luonnonvaloa voidakseen hyvin ja elääkseen terveenä.
6. Jos hiirtä käsittelee joka päivä,kesyyntyykö helposti? Tavikset kylläkin ja veikkaan mineillä olevan samanlaista.Hiirethän on yksi niistä kesyimmistä jyrsijöistä maan päällä ;>- er123
Minien hinta vaihtelee huonon saatavuuden vuoksi,mutta kasvattajalta ostettuna hinta yleensä halvempi ja samalla saat paperit,kasvattajan tuen sekä yleensä terveen yksilön.
- er123
Hitto, sekin unohtu,että tietoa saa helposti ja varmasti hiirifoorumista,sekä netti-haisulien sivuilta(suomen näyttely- ja lemmikkihiiret ry)
- Asiallista vihdoin!
er123 kirjoitti:
Hitto, sekin unohtu,että tietoa saa helposti ja varmasti hiirifoorumista,sekä netti-haisulien sivuilta(suomen näyttely- ja lemmikkihiiret ry)
Tämä mainostus pysyy jo asiallisessa mittakaavassa.
Osasit hyvin vastata kaikkiin aloittajan kysymyksiin. Vau ja 10 pistettä! :)
(hiiret.fi kun mainitaan joka ikisen vastauksen yhteydessä täällä keskustelualueella niin alkaa pikkuhiljaa mennä överiksi)
- tirsk
Hiiri oppii vaikka mitä.Hoin aina kun menin häkille sanaa tirskuliini,ja yhtäkkiä tapahtui ihme.Hiiri pääsi karkuun sanon tirskuliini se tuli korvat höröllä esille.Ja reagoi nimeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1662120Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3111803- 931587
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois821258Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001220- 671170
- 251091
- 481027
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73986Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei24972