Finnair lopetti suorat lennot Helsinki - Guangzhou. Nyt on vaihtoehtona lentää Pekingin kautta tai sitten Hongkongiin ja sieltä junalla.
Onko kenelläkään kokemusta junamatkasta Hongkong -Guangzhou. Miten pääsee helpoiten lentoasemalta rautatieasemalle, joka käsittääkseni sijaitsee Kawloonissa ? Pitääkö junalippu varata etukäteen ?
Kauanko junamatka kestää ?
Hongkong - Guangzhou junalla
3
1423
Vastaukset
- kentältä rautatieasemalle
en nyt ihan tarkkaan muista, mut olisko ollu noin puol tuntii toi matka. Lentokenttäjunalla siis Kowlooniin, olisko ollut central station?
Guangzhou:n junat meni noin tunnin välein emmekä ole varanneet lippuja etukäteen, hinta oli pari vuotta sitten noin 20 e. Junamatka kesti noin 2h.
Junaan mentäessä täytyy varautua siihen, että joutuu passintarkastuksen kautta joten aikaa menee siihenkin, ai niin ja sitten piti täyttää vielä jotain kuponkeja. Mut Googlaamalla löydät hyvin aikataulut ym. - Ouzhouren
Sen verran tarkennusta tuohon edelliseen, että jos tulet Lantaun (Hong Kongin) lentoasemalta junalla, Kowloonin juna-asema AEL-linjalla (Airport Line), on Hong Kongin junan lähtöasemaan (Hung Hom) nähden vähän huonossa paikassa. AEL-linjan seuraava eli päätepysäkki onkin jo saaren puolella (Central station)
Jos sinulla on siis paljon kannettavaa ja tulet lentokentältä junalla ilman vaihtoja, joudut ottamaan taksin juna-asemien välille.
Oma suositukseni (minun tietämykselläni),olisi tulla Kowloonin niemeen kärkeen lentokentältä bussilla (olisko ollut numero 23?) aivan pääkadun eli Nathan Roadin eteläpäähän, hypätä bussista, ja matkustaa yksi väli KCR-yhtiön maanalaisella Hung Homin juna-asemalle. KCR-maanalaisella siis väli East Tsim Tsa Tsui Station- Hung Hom Station, josta vaihto Hong Kongin junaan. Asemien väli kävellen on hieman yli kilometri.
Bussimatkaa suosittelen myös siksi, että näet hyvin H.K:n maisemia, joita lentokenttäjunalla et todellakaan näe.
Myönnän että tämä tuntuu hieman monimutkaiselta, mutta siihen vaikuttaa ehdottomasti se, että juna- ja metrolinjoja hallinnoivat eri yhtiöt, eikä niiden yhteistyö ole aina saumatonta.
Varaus: Tietoni ovat jo kahden vuoden takaa, joten tilanne saattaa olla muuttunut etenkin liityntälinjojen osalta.
Hung Homin aseman yhteydessä on myös bussiterminaali, joten on hyvin todennäköistä, että sinne pääsee suoraan bussilla myös lentoasemalta. Itse en ole tätä matkaa SUORAAN bussilla tehnyt, joten en voi asiasta enempää neuvoa.
Kaikki tieto edellisiin yksityiskohtiin otetaan kiitollisuudella vastaan.
Tuossa vielä nuo aikataulutiedot:
http://www.sinohotelguide.com/cantonfair/information/train.html
Hyvää matkaa!- Ouzhouren
Sen verran tarkennusta tuohon edelliseen, että jos tulet Lantaun (Hong Kongin) lentoasemalta junalla, Kowloonin juna-asema AEL-linjalla (Airport Line), on GUANGZHOUN junan lähtöasemaan (Hung Hom)...
Eli korjasin vain tuon junan pääteaseman, kun sinne olit nimenomaan matkalla...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2578830IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3006109Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661290Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61267- 1091081
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.73872Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut60827Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43758Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23666MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk308657