Hongkong - Guangzhou junalla

Sierra

Finnair lopetti suorat lennot Helsinki - Guangzhou. Nyt on vaihtoehtona lentää Pekingin kautta tai sitten Hongkongiin ja sieltä junalla.
Onko kenelläkään kokemusta junamatkasta Hongkong -Guangzhou. Miten pääsee helpoiten lentoasemalta rautatieasemalle, joka käsittääkseni sijaitsee Kawloonissa ? Pitääkö junalippu varata etukäteen ?
Kauanko junamatka kestää ?

3

1447

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kentältä rautatieasemalle

      en nyt ihan tarkkaan muista, mut olisko ollu noin puol tuntii toi matka. Lentokenttäjunalla siis Kowlooniin, olisko ollut central station?

      Guangzhou:n junat meni noin tunnin välein emmekä ole varanneet lippuja etukäteen, hinta oli pari vuotta sitten noin 20 e. Junamatka kesti noin 2h.

      Junaan mentäessä täytyy varautua siihen, että joutuu passintarkastuksen kautta joten aikaa menee siihenkin, ai niin ja sitten piti täyttää vielä jotain kuponkeja. Mut Googlaamalla löydät hyvin aikataulut ym.

    • Ouzhouren

      Sen verran tarkennusta tuohon edelliseen, että jos tulet Lantaun (Hong Kongin) lentoasemalta junalla, Kowloonin juna-asema AEL-linjalla (Airport Line), on Hong Kongin junan lähtöasemaan (Hung Hom) nähden vähän huonossa paikassa. AEL-linjan seuraava eli päätepysäkki onkin jo saaren puolella (Central station)
      Jos sinulla on siis paljon kannettavaa ja tulet lentokentältä junalla ilman vaihtoja, joudut ottamaan taksin juna-asemien välille.
      Oma suositukseni (minun tietämykselläni),olisi tulla Kowloonin niemeen kärkeen lentokentältä bussilla (olisko ollut numero 23?) aivan pääkadun eli Nathan Roadin eteläpäähän, hypätä bussista, ja matkustaa yksi väli KCR-yhtiön maanalaisella Hung Homin juna-asemalle. KCR-maanalaisella siis väli East Tsim Tsa Tsui Station- Hung Hom Station, josta vaihto Hong Kongin junaan. Asemien väli kävellen on hieman yli kilometri.
      Bussimatkaa suosittelen myös siksi, että näet hyvin H.K:n maisemia, joita lentokenttäjunalla et todellakaan näe.
      Myönnän että tämä tuntuu hieman monimutkaiselta, mutta siihen vaikuttaa ehdottomasti se, että juna- ja metrolinjoja hallinnoivat eri yhtiöt, eikä niiden yhteistyö ole aina saumatonta.
      Varaus: Tietoni ovat jo kahden vuoden takaa, joten tilanne saattaa olla muuttunut etenkin liityntälinjojen osalta.
      Hung Homin aseman yhteydessä on myös bussiterminaali, joten on hyvin todennäköistä, että sinne pääsee suoraan bussilla myös lentoasemalta. Itse en ole tätä matkaa SUORAAN bussilla tehnyt, joten en voi asiasta enempää neuvoa.
      Kaikki tieto edellisiin yksityiskohtiin otetaan kiitollisuudella vastaan.
      Tuossa vielä nuo aikataulutiedot:
      http://www.sinohotelguide.com/cantonfair/information/train.html
      Hyvää matkaa!

      • Ouzhouren

        Sen verran tarkennusta tuohon edelliseen, että jos tulet Lantaun (Hong Kongin) lentoasemalta junalla, Kowloonin juna-asema AEL-linjalla (Airport Line), on GUANGZHOUN junan lähtöasemaan (Hung Hom)...

        Eli korjasin vain tuon junan pääteaseman, kun sinne olit nimenomaan matkalla...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      236
      4016
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2317
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1471
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      937
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      930
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe