VFR mielessä

Kiinnostaisi ostaa Hondan VFR800VTEC pyörä vuosimallia 2002-2006. Hieman noviisi olen tuon mallin suhteen, joten kaipaisin tietoa siitä, mihin asioihin ao. käytetyssä pyörässä pitäisi kiinnittää huomiota, jos mittarissä on 20-50 tkm?
2835
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

http://www.moottoripyora.org/cgi-bin/palsta/ikonboard.cgi?s=bf5950d480760dce8b62bc89ce6c52f2;act=ST;f=19;t=83941;hl=honda vfr termari

Termari voipi olla auki jumahtanut, sen vaihto ei ole hirmu tyyristä, mutta parhaiten se sujuu venttiilien säädön tarkastuksen yhteydessä. Ko. ongelman havaitseminen ei vain ole ihan helppoa. Isot huollot 24 tkm välein kohtis hinnakkaita. Samoin sytytystulpat maksaa jonnin verran, eli jos tulppienvaihtokilsat on likellä, kandee kysellä että onko ne jo vaihdettu. Eipä sitten varmaan muuta kuin mukavia kilsoja! Tavan kulutusosien suhteen kannattaa aina olla tarkkana. Jos haluat laukut, niin osta semmoinen pyörä, missä on Hondan omat laukut kiinni. Maksavat ihan hinajata ja muita laukkuja en kyllä vifferiin osaa kuvitella!

Äänestä
  • Itselläni on vanhempaa mallia eli 750 ja olen ollut laitteeseen erittäin tyytyväinen. Pyörässä on paljon hyviä ominaisuuksia, mm jakopää toteutettu rattailla joka vähentää korjaustarvetta. Huollot V koneiden tapaan hieman hankalampia ja kalliimpia kuin rivikoneissa. Ajettavuudeltaan pyörä on hyvä mutta olen omassani huomannut ilmiön joka voi olla uudemmissa jo parennettu eli kun on tavarat ja kaveri kyydissä on takapään iskunvaimennuksessa hieman toivomisen varaa jousitus ei pohjaa mutta se ei oikein kerkeä mukaan esim jos mutkassa on terävä töyssy. Yksinajaessa en ole ilmiötä huomannut, "ongelmasta" varmaan pääsisi jos vaihtaisi esim Öhlinsin takaiskarin mutta en ole nähnyt tarpeelliseksi. Latauksen säädin on ainakin vnhemmissa ollut vikalistoilla omastani se ei ole mennyt, puskaradio tietää kertoa että kesto paranee kun muistaa pitää aina ajossa valot päällä ja akun kunnossa eli ei odota sitä että se akku hyytyy vaan uusi sen jo hieman aikaisemmin. Ostaessa tietysti ne normaalit tarkastukset ja arvioinnit, että tuote ja hinta vastaavat toisiaan. Syksyllähän on ostajan aika eli pyöriä voi saada hieman kohtuullisemmalla hinnalla kuin keväällä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vfrtour kirjoitti:

Kiinnostaisi ostaa Hondan VFR800VTEC pyörä vuosimallia 2002-2006. Hieman noviisi olen tuon mallin suhteen, joten kaipaisin tietoa siitä, mihin asioihin ao. käytetyssä pyörässä pitäisi kiinnittää huomiota, jos mittarissä on 20-50 tkm?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu