Eli sellane ongelma kun suhrasin ton operan uusimman version ja se ei sit lähteny toimimaan niin asensin tkas ton vanhan mutta nyt hävis esim täällää suomi palstan sivuilla näkyvät mainos ikkunat jossa ennen vilisti villinä kaikkee mut nyt on vaan tollanen valkoinen ikkuna? mikähän tälle nyt tuli ja millä sen saa korjattua? ihqu kiitollinen olisin josko joku jaksaisi neuvoa! t:uusi ubuntun käyttäjä
Osaisiko joku neuvoa
ubuntun kanssa
8411
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
on hyvä tällä hetkellä nipein selain
...vaan nukkumaan, ehkä joku selvempi auttaa kysyjää...
Vaan operan!
Eikös se ole vain hyvä että mainokset on poissa?
Eikös se ole vain hyvä että mainokset on poissa..?
Kannattaa asentaa pakettienhallinan kautta niin riippuvuudet yms. ovat kunnossa. Pakettivarastoista löytyvä toimii ja jos uusinta haluat aina käyttää niin lisää .deb lähde sources.listiin:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=4500000000001708&posting=22000000039150802
Lue:
http://fi.wikibooks.org/wiki/Ubuntu_tutuksi/Ohjelmien_asentaminen_ja_pakettivarastot
Sä oot sählännyt siellä niin kuin Windowsissa olet tottunut, mutta Ubuntu ei ole Windows!
Ja ne vilistävät mainokset saa pois kun klikkaat hiiren oikella valikon auki ja sieltä "Suodata sisältöä" ja sitten napsuttelet mainokset pois. Ne on sulla valkoset koska flash ei ole asennettu.
Asenna Medibuntu lähteet:
http://help.ubuntu.com/community/Medibuntu
tai
http://fi.wikibooks.org/wiki/Ubuntu_tutuksi/Suljetut_tiedostomuodot
Suosittelen Medibuntua.
Medibuntu mutta kun en hokaa miten se flash haetaan? lisää poista ni sieltä ei löydy ja sama pakettienhallinnassa,mikä tohon päätteeseen pitäisi laittaa komento?
Lisää/Poista -ikkunassa pitäisi olla valittuna että näyttää kaikki saatavilla olevat tiedostot. Kyllä se sitten löytyy sieltä ja Synapticista löytyy viimeistään Adobe Flash. Aina tietysti voi kokeilla jotain sellaista kikkaa, että ottaa ruksin pois ja laittaa sen uudestaan.
Et kyllä kertonut mikä versio sinulla on Ubuntusta, mutta tuli mieleen että jos sulla on Ubuntu 8.10 niin siinä on Flash 10:n ja jos se Opera on joku vanha niin ei se välttämättä toimi sen kanssa.
On siksi aika tärkeää asentaa ohjelmista uusin versio mikä on omalle käyttöjärjestelmäversiolle saatavilla, ja vielä tärkeämpää on ottaa se versio käyttiksen omista paketeista jos vaan on saatavilla ja toimii.