maalatun pinnan tarkastus

rakentaja1

sovittiin maalarin kanssa että hän tasoittaa kaikki saumat ja ruuvin kannat jonka jälkeen hän maalaa seinät yhden kerran pohjamaalilla ja kaksi kertaa pintamaalilla.

maalari tasoitti ja maalasi seinät ja sanoi että maalaus tarkastetaan normaalivalaistuksessa katsomalla seinää kohtisuoraan 2 metrin päästä. tällä tavalla tarkastettuna seinissä jää huomaamatta paljon tasoitus virheitä.

onko tämä oikea tapa tarkastaa seinät?

10

5614

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tulee tapahtua

      huoneen normaalivalistuksessa, 1,5 metrin etäisyydeltä
      pinnasta ja kohtisuoraan pintaa kohti siten, että valon tulee kohdistua pintaan
      katsojan takaa. Normaalivalaistus tarkoittaa käyttöolosuhteiden yleisva-
      laistusta ja mahdollista luonnonvaloa.

    • opetettiin suurinpiirtein näin:

      "Seinien maalaus suoritetaan valolähteestä poispäin, tällöin nähdään maalausjäljen ja pinnan tasaisuus"

      Toisaalta mitä halutaan ymmärtää sanalla "normaalivalaistus"?

      Tarkoittaako pelkästään kattovaloa?
      Luokitellaanko auringonvalo siihen?

      Itse olen katsonut niin edestä kuin sivusta, luonnonvalolla, perusvalolla kuin seinän viereen laitetulla valolla.

      Kävin nyt tarkistamassa eteisestä, missä tiedän olevan huonosti tasoitettu sauma (liian vähän kittiä joten saimanauha näkyy ja tasoittamaton).
      Normaalivalaistuksessa, 11 w energialamppu selän takana, saumaa ei huomaa.
      Kun laittaa keittiön loisteputken päälle, näkyy jälki heti.

      (Rakkaalle stalkkerilleni sitten tiedoksi, kyseinen sauma ei ole minun jäljiltä.)

      Syystä tai toisesta, on myös maaleja, jotka korjausmaalatessa jättää kiiltävämmän pinnan korjattuihin kohtiin.
      Kohtisuoraan katsoessa ei huomaa mitään, sivusta katsoen vastaavasti näkee eron.

    • kuin niitä normaalisti

      katsotaan. Eihän kylässä mennä kirkaan sivuvalon avulla seiniä tutkimaan.

      • homman

        tekee kirkasta sivuvaloa apuna käyttäen niin se on loistava normaalissa valossa ja sen saa tarkastaa vaikka halogeenilla... maalari 52v.


      • Entä silloin, kun huoneen ikkuna avautuu etelään, jolloin tulee sivuvalo mikä paljastaa monet virheet?


      • homman kirjoitti:

        tekee kirkasta sivuvaloa apuna käyttäen niin se on loistava normaalissa valossa ja sen saa tarkastaa vaikka halogeenilla... maalari 52v.

        samaa mieltä olen kanssasi.


      • onnekis ole
        runontaja kirjoitti:

        Entä silloin, kun huoneen ikkuna avautuu etelään, jolloin tulee sivuvalo mikä paljastaa monet virheet?

        nurkissa ja sivuvalo ei paista seinää pitkin.


    • rakestaja

      Noin se mestari mullekin kertoi kun me isän kanssa seiniä pakkeloitiin. Vanhana automaalarina oli tuo pakkelointi vähän turhankin tarkkaa työtä. Nuo kohtisuoraan 1,5-2m päästä ohjeet tulee ilmeisesti RYLlistä. Se on ok monissa paikoissa, mutta tietyt kohdat pitää tehdä paremmin. Seinävalot tai muut seinää myöden valaisevat valaisimet pitää ottaa huomioon ja lähellä ikkunaa tai valoaukollista ovea olevat seinät samaten. Ikkunan ei tarvitse olla nurkassa vaan puoli metriäkin on sellainen etäisyys että paljastuu pohjat.

      Minä tarkistaisin sivuvalolla tietyt kohdat.

      • 0pg

        mitähän toikin on tarkoittavinaan???


    • tasottaja

      MaalausRYL sanoo miten pintoja tarkastellaan ja tehdään pinnat sen mukaisesti. Et sinä niitä pintoja katsele valojen kanssa sen jälkeen kun olet asunut jonkin aikaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      168
      1112
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      747
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      27
      713
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      137
      708
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      669
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      635
    7. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      201
      595
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      592
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      590
    10. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      580
    Aihe