Hei, miten pian olette vieroittaneet rinnasta kun olette saaneet tietää odottavanne pikku-kakkosta? Minulle 9 kk tyttö ja odotan toista. Raskaus siis vielä ihan aluillaan.
raskaus
vieroittaminen*
4301
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eihän kaikki vieroita ollenkaan vaan jatkaa koko raskauden ajan ja imettää sitten molempia (joidenkin mielestä se tietysti täällä on ällöttävää, mutta jos koet sen omaksi jutuksesi niin älä kuuntele muita). Ja toisaalta maidon määrä kuulemma tilapäisesti hormonitoiminnan muutosten takia vähenee ja vauva saattaa vieroittaa itse itsensä, joten sinun ei välttämättä tarvi sitä miettiä..
Sori, tästä ei tainnut hirveästi olla hyötyä..:)
Mun kahden vanhimman lapsen ikäero on 1,5 vuotta eli esikoinen taisi olla juurikin 9 kk, kun aloin odottaa toista.
Kävi niin, että maito vaan lakkasi maistumasta ja hän vieroittui ihan itsekseen. Joku sanoi, että hormonitoiminnan muutoksien vuoksi maidon maku muuttuu. En sitten tiedä miten asia on, mutta vaikutti siltä, että tissimaito alkoi maistua pahalta.
Onnellista odotusta!
Vastaus meni väärään kohtaan. Mun piti tietenkin vastata aloittajalle.
En vierottanut, eikä esikoinen edes vierottunut vaikka raskauden puolivälin aikaan oli jakso ettei maitoa juuri tullut.
Tälläkin palstalla on aiheesta useampi keskustelu kun selaat vähän alemmas. Raskaana voi siis ihan turvallisesti imettää. Monesti imetettävä tosiaan vierottuu raskauden aikana, ja maidon määrää kannattaa tarkkailla ja antaa tarvittaessa korviketta jos oma maito ei enää riitä.