kysymyksiä kissoista

mulla olisi kysymyksiä kissoista.
kannattaako kissa leikkauttaa?
ja paljonko se operaatio maksaa?
olen hankkimassa naaraskissaa.
kuinka usein kannattaa antaa matokuuri?
ja minkä ikäisenä ensimmäinen?
entäs rokotukset?ja paljonko maksaa rokottaminen?
onko kissaa helppo opettaa laatikolle tai pihalle?
minkälainen hiekka olisi sopivaa?
annatteko ruokaa 2 kertaa päivässä?
ja minkä verran?
syökö kissa kotiruokaa?esim. perunaa?
kertokaa kaikkia kissaan liittyvää ja nettisivuja joissa olisi tietoja?

kiitti etukäteen
4424
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kissa kannattaa ehdottomasti leikkauttaa, oli se sitten uros tai naaras.
Operaatio maksaa naaraalla 60-100 euroa, uroksilla pari kymppiä vähemmän. Tarkkaa hintaa on todella hankala sanoa, sillä hinnat ovat niin eläinlääkäriasemakohtaisia.
Sisäkissalle riittää kaksi matokuuria vuodessa, mutta ulkoilevalle kissalle (siis maalla vapaasti ulkoilevalle, kaupungissa kissat on pidettävä ehdottomasti sisäkissoina) matokuuri annetaan 4 kertaa vuodessa tai useamminkin, mikäli kissalla näyttää olevan matoja.
Ensimmäinen matokuuri annetaan jo aivan pienelle pennulle sen synnyinkodissa.
Rokotukset on otettava kissalle, vaikka se olisikin sisäkissa eikä koskaan näkisi muita kissoja. Esimerkiksi kissarutto leviää jopa omistajan kengänohjissa. Rokotuksista kannattaa kysyä tarkemmin eläinlääkäriltä, itse suosittelisin yhdistelmärokotetta, joka sisältää kissarutto kissaflunssarokotuksen, rabiesrokotus ei ole pakollinen, sillä rabiesta on viimeksi tavattu Suomessa 1980-luvulla. Matkusteleva kissa tarvitsee kuitenkin myös rabiesrokotuksen. Näyttelyihin rabiesrokotusta ei Suomessa vaadita. Rokottaminen maksaa 15-40 euroa, jälleen sama juttu hinnan kanssa kuin leikkauksen kohdalla.
Luovutusikäinen (vähintään 12 vko) kissanpentu osaa kyllä yleensä jo käyttää hiekkalaatikkoa. Hiekkalaatikolle opettaminen ei ole vaikeaa, itse opetin meille 2-viikkoisena tulleen orpopennun käyttämään hiekkalaatikkoa vuorokaudessa - sen jälkeen pikkuiselle ei käynyt kuin yksi vahinko, ja on täysin sisäsiisti vieläkin (ikää nyt 2,5 vuotta).
Sopivaa hiekkaa on kissanhiekka. Sitä sitten taas on monenlaista, joista voi valita sen itseä ja omaa kissaa eniten miellyttävän vaihtoehdon.
Meillä annetaan kissoille ruokaa 2 kertaa päivässä, eli aamulla ja illalla. Pennulle ruokaa on annettava useammin.
Ruokaa annan sen verran kuin tiedän kissojen syövän ;). Sen oppii nopeasti.
Kissalle ei saa antaa perunaa eikä viljaa, se on täydellinen lihansyöjä eikä pysty kasvikunnan tuotteita hyödyntämään mitenkään. Myöskään mausteisia ruokia ei saa antaa.

Kissasivuni löytyvät osoitteesta http://www.kissamaailma.net

Äänestä

siitä leikkauksesta.
Jos haluaa teettää kissalla pentuja, niin silloin leikkauttaminen on jätettävä väliin. Muuten se kyllä käy.

Äänestä

1. Kannattaako kissa leikkauttaa?

Kyllä kissa kannattaa ehdottomasti leikkauttaa ja tässä syitä:

naaras:
-leikkaamaton ja vapaana ulkoileva naaras
tulee miltei poikkeuksetta tiineeksi ja synnyttää kissanpentuja joko piloon luontoon tai ihmisten nähtäville. Joka tapauksessa pennut vaativat hoitoa ja tarvitsevat hyvät kodit (joita ei aina ole). Pentuja ja aikuisia on myös kodittomina paljon, joten ei ole järkevää tuottaa niitä lisää.
-leikkaamaton naaras mouruaa, on levoton ja jopa epäsiisti.
-nisäkasvaimien ja kohtusyövän riski kasvaa jos leikkausta kovin pitkitetään, nuorena leikatulla naaraalla riskiä ei ole.

uros:
-leikkaamaton uros merkkailee, ruoskuttaa vahvan hajuista virtsaa ympäriinsä
-uros on tällöin myös levoton, agressiivinen ja joutuu helposti tappeluihin muiden kissojen kanssa, jotka voivat olla kohtalokkaita.
-vapaana ulkoileva kolli lähtee pitkille reissuille sopivaa naarasta etsiessään, ehkä koskaan enää palaamatta.

2. kastroinnin/steriloinnin hinta vaihtelee eri eläinlääkäreillä, joten kannattaa soitella useammalle ja kysellä hintoja. Kollin leikkauttaminen on halvempi ja helpompi operaatio, kuin naaraan.

3. Sisäkissa tarvitsee madotuksen 1-2 kertaa vuodessa. Ulkokissa taas 3-4 kertaa vuodessa.
Matokuureja kannattaa vaihdella, jotta madot eivät tule tietylle lääkkeelle immuuniksi.
Ensimmäisen kerran pentu madotetaan 2-3 viikon iässä. Luovutusikäinen (12 viikkoinen) pentu on hyvä madottaa saman tien ja rokottaa noin viikon päästä.

4. Rokotukset riippuvat myös siitä onko kyseessä ulko- vai sisäkissa, näyttelykissa tai ulkomaille matkustava kissa.
Sisäkissalle (joka ei tapaa muita kissoja) riittää kissaruttorokote, vaikkakin kolmoisrokote (joka sis. myös flunssan) on suosittu ja hyvä. Ulkokissa tarvitsee lisäksi flunssarokotteen, koska virusperäiseen flunssaan sairastunut kissa voi jäädä lopun ikää taudin kantajaksi.
Rokotuksista kannattaa myös kysellä puhelimitse, mutta meilläpäin pelkkä ruttorokotus maksoi 20 euroa.

5. Pentu joka on asunut sisätiloissa ja luovutettu oikeaan aikaan, on yleensä jo sisäsiisti ja osaa asioida laatikolle. Muutoin kissa on vain nostettava laatikolle, kuovittava kädellä hiekkaa malliksi ja tiputettava mm. vettä hiekkaan ja peitettävä se.

6. Pihalle ei pentua pidä laskea, koska se ei osaa varoa siellä vaanivia vaaroja, kuten esim. autoja. Vanhemman kissan voi opettaa ulkoilemaan ulkoiluttamalla sitä ensin valjaissa pihalla ja näyttämällä pihapiirin. Itse en henkilökohtaisesti suosi kissaa laskettavan ulos vapaaksi, koska et voi valvoa/suojella kissaa kotoa käsin, vaan vain niin, että kissa on narun päässä ja sinä toisessa. Ulkokissalla ei ole odotettavissa korkeaa elinikää, koska monen kissan kohtaloksi koituu autotie tai ilkeä naapuri. Myös metsän pedot ja taudit uhkaavat kissaa. Kissa joka ei ole päässyt koskaan ulkoilemaan, ei osaa sitä odottaakaan. Niin onkin usein parempi, jotta säilyttää naapurisovun ja säilyttää oman lemmikin, josta voi olla iloa seuraavat 15-20 vuotta.

7. Itse pidän paakkuuntuvasta hiekasta, koska se on kätevää, korjata vain paakuksi muodostuneet pissat pussiin. Mutta kannattaa kokeilla useampia jos ei heti löydy hyvä hiekka. Eläinkaupan hiekat ovat ehdottomasti parempilaatuisia ja sitovat hajuja paremmin kuin tavallisen ruokakaupan hiekat.

8. Ruokaa annan muutaman kerran päivässä ja lisäksi minulla on tarjolla kaiken aikaa hyvälaatuista kuivaruokaa (marketin kuivamuono huonolaatuista ja epäterveellistä). Pennun ruokintaa ei tarvitse juurikaan rajoittaa, koska pentu käyttää paljon energiaa kasvamiseen.

9. Kissalle ei sovi kotiruoka, koska kissa on lihansyöjä ja luonnossakin kissan ruokavalio koostuu raa'asta lihasta (=hiiristä.). Kissalle ovat tärkeitä eläinperäiset proteiinit, rasvat ja valkuaiset. Kasviperäisiä tuotteita kissa ei pysty juurikaan hyödyntämään, jolloin mm. paljon viljaa sisältävä marketissa myytävä kuivaruoka kannattaa jättää pois. Hyvän ruokavalion muodostavat hyvälaatuinen kuivamuona, purkki/pussiruoat ja tuoreruoka. Tuoretta lihaa tulisi kissalle antaa vähintään kolmesti viikossa. Kala on myös hyväksi, mutta sitä vain kerran viikossa. Sisäelimiäkin kannattaa tarjota, mutta vain kerran viikossa (lukuunottamatta sydän ja kieli=lihas). Kananmunankeltuainen kerran viikossa todella hyvä vitamiiniannos. Silloin tällöin voi antaa nokareen voita, herkuksi mm. katkarapuja, kissan tonnikalaa, sardiineja, savusilakkaa, kinkkuleikettä.

Tässä tuli nyt jotain.

Äänestä

- Kollin leikkaaminen maksaa noin 20 euroa ja nartun noin 40 euroa. Kissa kannattaa ehdottomasti leikata ellet sitten suunnittele sen siitoskäyttöä.

- Ulko kissat madotetaan 4 kertaa vuodessa.
Sisä kissalle riittää madotus 2 kertaa vuodessa.
Omat sisä kissani madotan silti 4 kertaa vuodessa hevosharrastukseni takia. (Hevosen paskaa kenkien pohjissa kotiin= suurempi "matovaara")
Ensimmäisen matokuurin ja rokotuksen voi antaa 3-4 kuukauden iässä. Tehoste rokotus heataan neljän kuukauden sisällä ensi rokotuksesta, sen jälkeen kerran vuodessa. Maksaa noin 10-20 euroa kerta.
Madottaa kannattaa flubenolilla tai mirrix:illä.
Molemmat ovat tahnoja jotka on helppo ruiskuttaa suupielestä sisään.

- Pellex puupelletit on ainakin meillä todettu parhaaksi "hiekaksi". Imee pissan ja hajut tehokkaasti ja laatikko on helppo puhdistaa.
Keppu kannattaa silti desinfioida kerran viikossa.

- Jos kissa ei käy kepulla ja esim. pissaa lattialle. Kasta pala vessapaperia pissaan ja vie se laatikkoon.Siirrät jätökset aina keppuun ja peset paikat tolulla tai kloorilla. Kissa oppii aikanaan siistiksi.
Jos kissa käy kepulla mutta silti on mieltynyt johonkin tiettyyn nurkkaan jossa käy tarpeillaan eikä karkotteet toimi, siirrä vaikka murokuppi pissanurkkaan, Kissa ei tee tarpeitaan sinne missä syö.

- Muroja ja vettä meillä on kokoajan tarjolla. Märkäruokaa annan about hiiren kokoiset annokset kaksi kertaa päivässä.
Ruuan laadussa ei kannata ruveta pihistelemään. Esim. kaupan "tuhkamurot" joissa on paljon magnesiumia aiheuttavat virtsa tulehduksia ja kiviä leikatuille kissoille.
Kannattaa siis maksaa muutama euro enemmän eläinkaupan muroista.
Apteekista saa myös askorbiini happoa (c- vitamiinia) jota voi sekoittaa juomaveteen.
Sulattaa virtsassa olevat kiteet joista voi tulla virtsakiviä.

- Koti ruokaa voi tehdä mm. keittää perunaa tai riisiä ja vihanneksia.
Älä anna tuoretta kalaa (matoja!) keitä ensin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kissi kirjoitti:

mulla olisi kysymyksiä kissoista.
kannattaako kissa leikkauttaa?
ja paljonko se operaatio maksaa?
olen hankkimassa naaraskissaa.
kuinka usein kannattaa antaa matokuuri?
ja minkä ikäisenä ensimmäinen?
entäs rokotukset?ja paljonko maksaa rokottaminen?
onko kissaa helppo opettaa laatikolle tai pihalle?
minkälainen hiekka olisi sopivaa?
annatteko ruokaa 2 kertaa päivässä?
ja minkä verran?
syökö kissa kotiruokaa?esim. perunaa?
kertokaa kaikkia kissaan liittyvää ja nettisivuja joissa olisi tietoja?

kiitti etukäteen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu